מדריך הכומתות של צה"ל

תאריך: 10.03.2020

מסע כומתה. צמד המילים הזה יכול לעורר בכם גאווה (אם סיימתם אותו בהצלחה) או חשש (אם אתם רגע לפניו), אבל דבר אחד בטוח – מדובר באחד המסעות המשמעותיים ביותר במסלול ההכשרה של כל חייל.

לפניכם כל מה שרציתם לדעת על הכומתות שהעניקו למסע את שמו. אנחנו ממליצים להתפקד כבר עכשיו כי בצה"ל יש 17 כומתות בצבעים שונים, כך שהמסע הצפוי לכם הולך להיות צבעוני במיוחד.

 

ירוק לגווניו

כומתה בצבע זית ניתנת לטירונים עם הגיעם לבקו"ם (מה שהעניק לה את שם הגנאי "כומתת בקו"ם). בנוסף, זו הכומתה שחובשים לראשם חיילים בחיל החינוך והנוער – מה שהופך אותה לכומתה הכי נפוצה בצה"ל.

כומתה בצבע ירוק כהה נחבשת על ראשיהם של אנשי חיל המודיעין ומשמר הגבול, אבל כומתה בצבע ירוק בהיר הוא צבע הכומתה של חטיבת הנח"ל – מה שאומר שלא מומלץ להתבלבל.

 

שחור וחום

כומתה שחורה שמורה לאנשי חיל השריון והיא אחת הכומתות הוותיקות בצה"ל . כומתה בצבע חום היא גאוות היחידה של חטיבת גולני שהיא הוותיקה בצה"ל, כך שהמאבק למי יש יותר כבוד טרם הוכרע.

 

כומתות אפורות

כומתה בצבע אפור כהה שמורה לאנשי חיל האוויר, אבל קצינים וטייסים מופיעים בטקסים עם כובע מצחייה קשיח בצבע שחור. ועל כך נאמר – יש דרג ויש...

לעומתה, כומתה בצבע אפור בהיר נחבשת על ראשם של אנשי ההנדסה הקרבית, אבל הם טוענים שהיא בכלל כסופה – מה שהביא אותם להמציא את המשפט שטוען "שהכומתה אמנם מכסף, אבל הלב הוא מזהב טהור"

 

כחול לגווניו

הצבע הכחול ניתן לאנשי המשטרה הצבאית ב-1995 מסיבה פשוטה – הצבע הכחול מסמל את המשטרה ברחבי העולם. אולי לא מאוד מקורי אבל הגיוני...

כומתה בצבע כחול כהה מאפיינת את אנשי חיל הים, למרות שבטקסים רשמיים לעיתים נחבש כובע חובלים בצבע לבן.

 

טורקיז לגווניו

כומתה בצבע זה נחבשת על ראשי אנשי חיל התותחנים החל משנת 2000. נא לא להתבלבל עם כומתה בצבע טורקיז כהה – הכומתה של אנשי אגף התקשוב וההגנה בסייבר.

 

מנומרים שונים

כומתה מנומרת שמורה לחטיבת כפיר ולאנשי נצח יהודה (הנח"ל החרדי), אבל יש גם כומתה בצבע כתום מנומר ששמורה לגדודים הלוחמים המעורבים. כנראה שמנומר הוא השחור החדש...

 

צבעי הקשת

הכומתה הצהובה נחשבת לחדשה ביותר בצה"ל (נכנסה לשירות רק ב-2015) ונחבשת על ראשיהם של אנשי האיסוף הקרבי (מודיעין שדה).

לעומתה הכומתה הכתומה שמורה לאנשי פיקוד העורף, האדומה לאנשי חטיבת הצנחנים והסגולה לאנשי חטיבת גבעתי. אפשר לריב כמה שרוצים איזה כומתה הכי יפה, אבל על דבר אחד אי אפשר להתווכח – צה"ל מעולם לא היה צבעוני יותר.

לרכישת כומתה באתר