קמבודיה - יעד אקזוטי לכל חלקי השנה

תאריך: 19.08.2019

קמבודיה היא מדינה בדרום מזרח אסיה שגובלת מצד מערב עם תאילנד, מצד צפון עם לאוס ומצד מזרח עם ויאטנם. 

בקמבודיה ניתן ומומלץ לבקר כל השנה, אבל התקופות הטובות ביותר הן בחודשי החורף (דצמבר וינואר). בחודשים אלו הן הלחות הטרופית, הן כמויות הגשמים והן הטמפרטורות יחסית נמוכים -מה שהופך את השהות במדינה ללא פחות ממושלמת.

הגאוגרפיה של קמבודיה

רוב שטחה של קמבודיה הוא מישור שכולל את נהר המקונג ואת אגם טונלה סאפ. בנוסף, בקמבודיה יש 3 אזורים הרריים: הרי הפילים והרי קארדאמום באזור הדרום-מערבי של המדינה, הרי דאנגקרק באזור צפון-מערב וכן הרים בצפון-מזרחה של המדינה.

המשמעות היא שהנוף בקמבודיה הוא מגוון: מצד אחד הרים שמיוערים בצפיפות ומצד שני מפלי מים, גבעות מוריקות וחופים יפים ובראשם החופים באזור סיהאנוקוויל שלצידם איים עם שוניות אלמוגים.

תופעת טבע ייחודית

בנהר טונלה סאפ (הנהר שמקשר בין נהר המקונג לאגם טונלה סאפ) בקמבודיה מתרחשת תופעת טבע ייחודית. 

בעונה הגשומה (מאי-אוקטובר) הנהר זורם לכיוון צפון-מערב הודות לעליית מפלס נהר המקונג שמזין אותו, אבל בתקופה היבשה כאשר יורד המפלס של נהר המקונג הוא זורם בכיוון הפוך – מה שגורם לנהר טונלה סאפ להיות אחד המקורות העשירים בעולם של דגי מים מתוקים.

שינוי כיוון הזרימה של הנהר מצוין בפסטיבל המים שנערך 3 ימים והוא כולל פעילויות שונות, למשל מרוצי סירות, מופעי זיקוקי דינור ועוד.

אנגקור ואט

בקמבודיה נמצאים שני אתרים היסטוריים שהוכרו כאתרי מורשת עולמית ע"י אונסק"ו. הראשון הוא עיר המקדשים אנגקור – עיר ששימשה במאות ה-9-13 כמרכז האימפריה החמרית ושנחשבת למונומנט הפולחני הגדול בעולם. 

האדריכלות של המקדשים במקום משקפים הן את העוצמה והן את הפאר של האימפריה, כך שלא פלא שהמקום זוכה לביקורים של כ-2 מיליון איש בשנה. 

התקופה הטובה ביותר לבקר במקום היא דווקא בעונה הגשומה (יוני-אוקטובר), אז התעלות ובריכות המים מלאים במים ויוצרים מראה נפלא ושופע.

פראה ויהאר

מקדש פראה ויהאר בצפון המדינה סמוך לגבול התאילנדי הוכר אף הוא כאתר מורשת עולמית. מיקומו של מקדש זה בראש מצוק מבטיח שלא רק חובבי העבר ייהנו ממנו, אלא גם חובבי הטבע והנוף כך שהוא מתאים לכולם. 

המקום נחשב לאבן פינה דתית באימפריה החמרית למרות שהוא שונה משאר מקדשי האימפריה: בניגוד אליהם הוא נבנה בציר צפון-דרום ולא מזרח-מערב. 

העובדה שהמקום שופץ והורחב במהלך השנים מאפשרת לא רק להכיר את השנויים שעברו על האימפריה, אלא גם לחוות אותם מבחינה אדריכלית וסגנונית.