איך לבחור תיק טיולים עמיד ונוח לטיול הגדול?

תאריך: 15.07.2018

התרמיל בהיותו ביתו של התרמילאי הוא פריט כה חשוב עד כדי כך שאומרים ש’תרמיל טוב הוא ערובה לטיול טוב’. אך כיצד לבחור פריט זה באופן שיתגלה באמת ככלי עזר ולא כמשקולת אותה אנו סוחבים ממקום למקום? 
תחילת התהליך של בחירת התרמיל מתחיל בהפנמת הנקודות הבאות: 

1) השתדלו לקחת תרמיל אידיאלי לסוג הטיול - נכון שלטיול של שנה מסביב לעולם כנראה שלא נוכל לקחת תיק בגודל 20 ליטר, אך זכרו, תרמיל קומפקטי יותר משמעותו םחות משקל על הגב, חופש תנועה גדול יותר ולרוב גם חסכון בכסף. 

2) ככל שהתרמיל יהיה גדול יותר כך נארוז ציוד רב יותר - נדירים המקרים שתרמילאי יצא לטיול כאשר תרמיל של 70 ליטר ארוז רק בציוד השווה ל 50 ליטר. לכן עדיף לצאת לטיול עם תרמיל בגודל המתאים, במידת הצורך תמיד ניתן להשתמש ביכולת ההרחבה של התרמיל ואפילו לקנות תיק נוסף קומפקטי יותר לפני או במהלך הטיול. 


3) המגבלה הגדולה ביותר בבחירת גודל התרמיל היא אתה - התרמיל חייב להיות פרופורציונאלי לגודל האדם אשר נושא אותו. בנוסף זכור כי כל תחושה של חוסר נעימות רק תתעצם במהלך הטיול ולכן אם התרמיל לא נוח בשלב המדידה כנראה שגם לא יהיה נוח בהמשך. 


שאלה: האם מומלץ לקחת תרמיל מחבר ? 

זו שאלה מורכבת. תרמיל הוא אחד האביזרים החשובים ביותר בטיול לשמירה על בריאותכם (שני אולי רק לשק השינה) ובעיקר בכל הקשור לבעיות גב עתידיות אשר יתכנו כתוצאה מנשיאה של משקל רב באופן לא תקין. מערכת הגב של התרמיל משתנה ע"פ מידותיו הפיסיות וגב המשתמש, עובדה ההופכת את התרמיל לאביזר אישי במיוחד, ניתן להשוות את התהליך של ההתאמה האישית לנעליים אשר מתעצבות לפי היציבה והשימוש בהם. מנגד לא ניתן להתעלם מהעובדה שתרמיל הוא אביזר יקר והחיסכון שבקנייתו אכן קורץ. לכן התשובה לשאלה זו היא שקודם לכן החבר/ה יהיו במידתכם פחות או יותר ואז מומלץ להגיע עם התרמיל לאחד מסניפי ריקושט, שם צוות היועצים שלנו ישמח לעזור ולוודא התאמה של התרמיל לצרכיך. 

קטגוריות של תרמילים
                                                    
בסניפי רשת ריקושט קיים מגוון רחב ביותר של תרמילים, אותם לחלק לארבע קטגוריות עיקריות. בכל הקטגוריות ניתן למצוא תרמילים בנפחים שונים המסוגלים לשאת משקלים של עשרות קילוגרמים וכולם יהיו נוחים בזמן המדידה בחנות. ההבדל בין הקטגוריות נמצא בייעודו של התרמיל, הבדל אשר יעזור למצוא את התרמיל הנכון עבורך. 

1)
טרקים ארוכים - קבוצת תרמילים מתאימה למטייל/ת אשר יוצא לטיולים ארוכים בשטח (שבועות עד חודשים) ובכוונתו לסחוב את כל הציוד על הגב. בתרמילים אלו עיקר הדגש הוא במערכת הגב, חוזק התרמיל ומשקל נמוך של התרמיל ופחות דגש על נוחות אחסון ונגישות לציוד, מכאן שבקבוצת תרמילים זו תמיד נמצא תרמילי "שק" אשר לרוב יהיו בעלי פתחי כניסה מועטים לתוך התרמיל. אחת הדוגמאות לתרמילאי אשר ימצא תרמיל זה כנוח ושימושי במיוחד, הוא התרמילאי אשר הולך את שביל ישראל לכל אורכו ובהליכה רצופה.  טרקים קצרים וטיולי יום - קבוצת תרמילים זו מתאימה למטייל/ת אשר יוצא לטיולים קצרים בשטח (עד שבוע) ובכוונתו לסחוב את כל הציוד על הגב. תרמילי יום אלו הם לרוב שלב ביניים בין תרמיל לטרק ארוך לבין תרמיל תרמילאים. בקטגוריה זו ניתן לראות ירידה באיכות מערכת הגב וחוזק התרמיל ביחס לקבוצה הקודמת אך מנגד נמצא יותר פתחי גישה לתוך התרמיל עצמו כמו פתח כניסה צדדי. יתרונות: 

• מחיר זול יחסית. 

• התאמה גבוהה לשימושים עתידיים בטיולי סוף שבוע בארץ. 

3) 
תרמילאות - קבוצת תרמילים זו מתאימה למטייל/ת אשר יוצא לטיול ארוך (מספר חודשים ברחבי העולם) בתנאים שונים ובכוונתו לסחוב את כל הציוד על הגב לפחות בחלק מהזמן. קבוצה זו משלבת בין מערכות גב מתקדמות לבין נוחות שימוש וגישה לתרמיל. בקבוצה זו נמצא לרוב שילוב בין תרמיל שק עם פתח גישה מלמעלה לבין תרמיל מזוודה, כלומר גישה קדמית לכל נפח התרמיל. חסרונה של קבוצה זו היא לרוב משקל כבד של התרמיל ומחיר גבוה יחסית. 

4) 
נסיעות - קבוצת תרמילים זו מתאימה למטייל/ת אשר יוצא לטיול ארוך וברוב הזמן לא ייסחב את התרמיל על הגב. בקבוצת תרמילים זו ישנה השקעה בסיסית בלבד במערכת הגב ועיקר החשיבה היא על נוחות שימוש וגישה לציוד. תרמילים אלו לרוב יהיו תרמילי מזוודה, כלומר הגישה לציוד היא דרך פתח גדול הנפתח ברוכסן. בקטגוריה זו של התרמילים ניתן למצוא גם מזוודות טרולי המגיעות עם מערכת גב לשיפור יכולת הנשיאה של המזוודה, באזורים בהם אין אפשרות להתנייד עם גלגלים. קבוצת תרמילים זו היא הרחבה ביותר וניתן למצוא בה חתך גדול של מחירים ואיכויות. 

שלבים לבחירה נכונה של תרמיל
                                                      
שלב א’ – תכנון נכון. 

• באיזה שלב בוחרים תרמיל
עבור תרמילאים רבים התרמיל הוא הפריט אשר נבחר ראשון. עצתנו ברשת ריקושט היא לדחות את הבחירה לשלב מאוחר יותר. אכן מומלץ בשלב מוקדם ככל הניתן למצוא שניים עד שלושה תרמילים נוחים ומתאימים, אך זאת אך ורק בכדי לקבל סדר גודל של הבדלי עלות בין התרמילים ונפח התרמיל אותו אתם מסוגלים לשאת. בשלב מאוחר יותר לאחר שרוב הציוד ברשותכם וכאשר אתם מקבלים הערכה אמתית לגבי הנפח המינימלי של התרמיל אותו אתם צריכים, זה הזמן לבחור את התרמיל הטוב ביותר מבין השלושה.

• מהו אופי הטיול 

גבשו עם עצמכם החלטה לגבי אופי הטיול שלכם ונסו לשייך את עצמכם לאחת הקטגוריות של התרמילים כפי שמוזכרות בתחילת המאמר, אין צורך להגיע להתאמה מושלמת אלה רק להערכה ולתחושה כללית. זכרו, אין תרמיל אשר מתאים לכל התנאים אליהם תחשפו במהלך הטיול.

• דע את עצמך 

הדבר החשוב ביותר בתרמיל הוא הנוחות, ככל שתקפידו על פרטים פייסים רבים יותר, כך הסיכוי שלכם למצוא תרמיל מתאים יותר יגדל, לדוגמא: 

1) הבדלים במערכת גב בין גבר לאישה - התרמיל של אחיך הגדול לא בהכרח יתאים לך ולהפך. 


2) רמת הכושר הגופני - ספורטאי הרגיל לשאת משקלים כבדים יזדקק למערכת גב תומכת פחות מאשר אדם ללא ניסיון בסחיבת משקלים. 


3) פציעות - האם יש לי בעיות בגב או בברכיים או האם יש היסטוריה משפחתית של בעיות גב וברכיים. 


שלב ב’- בחירת שלושה תרמילים
 

ברשת ריקושט קיים מגוון גדול מאוד של תרמילים
, וכעת יש צורך למצוא מבין המגוון שלושה תרמילים אשר יתאימו לך באופן מושלם גם בכל הקשור לנוחות וגם בכל הקשור לאופי הטיול. זכרו, תהליך התאמת תרמיל יכול להיות ארוך וחשוב להגיע למדידה ביום פנוי ללא התחייבויות לפגישות אחרות. 

*עצת מומחים: התחושה אותה אנו מקבלים לגבי נוחות התרמיל יכולה להיות מושפעת מגורמים רבים, כמו כמות וסוג המשקל בתרמיל, השעה ביום, פעילות גופנית אותה עשינו בימים לפני המדידה ועוד. הבדלים אלו כה גדולים עד כי קשה מאוד להחליט בין שני תרמילים אשר נמדדים בימים שונים ובחנויות שונות. המלצתנו היא לבצע את שלב הבחירה של התרמיל בחנות אחת, רק כך תוכלו לקבל השוואה אמתית ולמצוא את התרמיל המתאים ביותר עבורכם. 


מערכת הגב של התרמיל
 

פעמים רבות אנו מתפתים לבחור את התרמיל לפי חלקו האחורי כלומר שטח האחסון של הציוד. השתדלו שלא להסתכל מיד על צד זה של התרמיל אלא תחילה על מערכת הגב. בחירה נוחה של מערכת הגב תבטיח נוחות מקסימאלית של התרמיל. קיימות שיטות רבות ומגוונות לבניית מערכות גב. לבסוף לכל מערכות הגב מטרה אחת ויחידה והיא להפחית את עומס המשקל מהגב ולהעבירו ישירות אל המותן ובכך למנוע נזקים לעמוד השדרה. בניגוד ל’תחושת הבטן’ ריפוד רב לאו דווקא על מערכת גב טובה יותר, להפך, לרוב ניתן לראות כי ככל שהתרמיל מקצועי יותר ונועד למשקלים רבים יותר הריפוד הופך לדק יותר. מערכת גב טובה נמדדת על פי התאמה אנטומית טובה לגב המשתמש (מבנה הגב הכתפיים והאגן), הענקת יציבות בזמן תנועה, הליכה זקופה ולבסוף מעקב אחרי תנועת הגוף. 


מדידת התרמיל


מדידה והתאמה נכונה של תרמיל יכולה להשפיע רבות על נוחות ובריאות הגב במהלך הטיול ואחריו. על תהליך ההתאמה של התרמיל באופן מפורט ניתן לקרוא
. בשלב זה נאמר כי מטרתו של תהליך המדידה של התרמיל, הוא למצוא מבין המגוון הרחב ביותר של תרמילים אותם ניתן למצוא בסניפים השונים, שניים עד שלושה תרמילים שהם הנוחים ביותר ובעלי ההתאמה הגבוהה ביותר למידת גופכם ולצרכיכם במהלך הטיול בכל הקשור לנשיאת משקל. תרמילים אלו ישמרו באופן הטוב ביותר על גופכם ובריאותכם לא רק במהלך תהליך המדידה הקצר בחנות אלא לכל אורכו של הטיול. בסניפי ריקושט, יעמוד לרשותכם צוות המומחים שלנו, ובתהליך קפדני תוך תשומת לב על אריזה נכונה ידאג להתאים את התרמיל הטוב ביותר עבורכם. 

שלב ג’- בחירת התרמיל 

כעת לאחר שמצאנו שלושה תרמילים אשר נוחים ומתאימים לצרכיכם, זה הזמן לסובב את התרמיל ולבדוק איזו תרמיל הוא המתאים לנו בכל הקשור לנוחות ויעילות השימוש פרמטרים אותם נבדוק הם: 

• נפח התרמיל 
• פתחי גישה לתרמיל 
• חוזק הבד 
• משקל התרמיל 
• עמידות בגשם 
• איכות התפרים והאבזמים 
• אביזרים שונים בתרמיל 

שמירה וטיפול בתרמיל 
                                           
התרמילים הנמכרים ברשת ריקושט 
נמצאים תחת אחריות היצרן ומומלץ לברר עם היועץ בחנות לגביי האחריות של התרמיל אותו בחרת. 
בכדי להאריך את חיי התרמיל עד כמה שניתן, מומלץ תמיד לשאת את התרמיל על שתי הכתפיים וכאשר הוא מלא גם להדק את רצועות המותן. על מנת למנוע נזק למערכת הגב מומלץ תמיד בזמן מנוחה, כאשר התרמיל לא עלינו, להקפיד כי מערכת הגב לא תבוא במגע עם הקרקע. בזמן אחסון או לפני עליה למטוס, רכבת או אוטובוס מומלץ ללפף את כל הרצועות החופשיות וכך להקטין את הסיכוי לתלישתם. 
בעת בחירת מוצר חשוב תמיד לזכור כי יש הבדל מהותי בין המציאות בחנות לבין המציאות שעמה נתמודד בשטח. בכדי להבטיח חוויה מושלמת מהתרמיל מומלץ להיעזר באביזרים הבאים: 
• כיסוי גשם - יתכן ובמהלך הטיול נמצא את עצמנו הולכים בגשם עם התרמיל. אחד האביזרים אשר ימנע מהגשם להרטיב את התרמיל והציוד שבתוכו הוא כיסוי הגשם. כיסוי זה מגיע בשתי צורות עיקריות: 
א. כיסוי חצי - כיסוי זה עוטף את צדו החיצוני של התרמיל ומונע חדירת גשם. לרוב יגיע בצבעים זוהרים (חשוב מאוד למקרה שזקוקים לסמן לעזרה), קל משקל ונוח לאחסון בתרמיל בזמן שאין בו צורך. 

ב. כיסוי מלא - כיסוי זה עוטף את כל התרמיל ומשאיר רק את רצועות המותן והכתפיים בולטות החוצה יתרונו הגדול הוא בכך שמאפשר לאכסן בתוכו ציוד נוסף, קל יותר לנעילה, מעניק הגנה לתרמיל ומפחית תשומת לב אל התרמיל. חסרונותיו הוא בהיותו כבד וגדול יותר לאחסון כאשר אין בו צורך ובנוסף גורע מנוחות השימוש של מערכת הגב. 


• כבל ומנעול - פעמים רבות במהלך הטיול נרצה לקשור את התרמיל. לצורך כך מומלץ להצטייד בכבל מתכת מצופה גומי ובמנעול (מומלץ מנעול מספרים). 


• אביזרי אריזה - אריזה נכונה של התרמיל באופן שתהפוך את הציוד למאורגן ונגיש היא אתגר לא פשוט. על מנת להקל ולעזור במשימה קיימים מגוון רחב של אביזרי אריזה אשר עוזרים למצוא בקלות ובנוחות את הציוד אותו אתם מחפשים. 


• רצועות הארכה - בתרמילים רבים קיימות לולאות המאפשרות לקשור ציוד נוסף מחוץ לתרמיל. רצועות הארכה הם רצועות אשר מתחברות ללולאות אלו ומהדקות את הציוד לתרמיל. 


• כלי תפירה - כל תרמיל, חזק ככל שיהיה, עלול להיקרע במהלך הטיול. הצטיידות בכלי תפירה תאפשר לנו לבצע תיקון "שטח" בתרמיל, באופן אשר יאפשר לנו המשך שימוש, עד אשר נגיע למקום שבו נוכל לתקן את הנזק שנגרם לתרמיל.