שיטת לבוש בשכבות

תאריך: 15.07.2018


מי מאתנו לא קם בבוקר מבלי לדעת מה ללבוש: בגד חם אשר יתאים לבוקר הקר או ביגוד קליל יותר אשר יתאים לחום של שעות הצהריים. בעיה זו גדולה עוד יותר כאשר אנו נערכים לקראת טיול אשר ימשך תקופה ארוכה ויעבור באזורי אקלים שונים. הביגוד הטכני בחנויות ריקושט עושהשימוש בטכנולוגיות מתקדמות, אשר בעזרת יישום עקרון הלבוש בשכבות, מאפשרות להצטייד במערכת לבוש הנותנת פתרון במגוון רחב במיוחד של רמות פעילות ומזג אוויר.

כללים בסיסים בבידוד תרמי:

ראשית, לפני הכרת שכבות הלבוש, חשוב להבין שלרוב גופינו חם יותר מהסביבה שבה נטייל ושהחום אשר תמיד נע מסביבה חמה לסביבה קרה, עוזב את הגוף אל הסביבה בדרכים הבאות:

הסעה - אחת הדרכים בהם מאבד גופינו חום היא על ידי מנגנון שנקרא הסעה. למעשה תנועת אוויר סביב גופנו (רוח), מסיעה מאתנו את החום שגופינו מייצר. לעוצמת הרוח יש השפעה ישירה על הטמפרטורה אותה אנו מרגישים, השפעה זו גדולה עד כדי כך שהטמפרטורה אותה אנו מרגישים יכולה להיות נמוכה בעשר מעלות ואף יותר לעומת הטמפרטורה הנמדדת בפועל. משמעות הדבר היא שבמידה ונלבש מעיל רוח דק בסביבה שטופת רוחות, לנו יהיה חם יותר, מאדם העומד לצדנו שאין ברשותו מעיל רוח.

הולכה - דרך נוספת של איבוד חום היא פשוט על ידי מגע. בכל פעם שגופינו נוגע באופן ישיר בחפץ קר, חום הגוף עובר אל החפץ וגורם לנו להתקרר. בכדי למנוע מצב של הולכת חום יש ליצור שכבת בידוד בין הגוף הקר לחם. דרך אחת למניעת הולכה של חום היא שימוש בשכבה של וואקום, כפי שמבוצע לדוגמא בתרמוסים. שכבת וואקום מונעת לחלוטין מעבר של חום בדרך של הולכה וככל שהוואקום יהיה טוב יותר התרמוס ישמור על החום לזמן רב יותר. שכבת הבידוד הנפוצה ביותר לשימוש כנגד הולכה, היא אוויר. יצירת שיכבה עומדת של אוויר (כלומר: אין תחלופה של האוויר אשר נמצא בשכבה), ביננו לבין הסביבה, על ידי לבישה של מעיל הלוכד בתוכו אוויר, תפחית משמעותית מצב של הולכת חום והתקררות הגוף. למעשה איכות המעיל בכל הקשור ליכולת הבידוד שלו נמדדת על פי יכולתו ליצור שכבת אוויר עומדת ועבה יותר וביטול אפקט הולכת החום.

קרינה - דמיין לעצמך מצב שביום חורף קר, יוצאת השמש לרגע מבעד לעננים, התחושה שמיד מרגישים היא תחושת חום הנגרמת מקרינת השמש. קרינה היא דרך נוספת לאבד חום, וגופינו בדיוק כמו השמש מקרין חום החוצה לסביבה. הדרך להתגבר על איבוד החום כתוצאה מקרינת הגוף היא לעטוף את הגוף בחומרים מיוחדים המסוגלים להחזיר את הקרינה אל תוך הגוף. באופן שכזה, בדיוק כמו השמש אשר מתחבאת מאחורי ענן, הקרינה לא תצא אל הסביבה וחום גופינו יישאר גבוה.

אידוי - מים הם אחד החומרים אשר תורמים במידה הרבה ביותר לאיבוד חום הגוף. למים יש חשיבות כה רבה בתהליך איבוד החום, שניתן ממש לדמות אותם למגנט חום. בכל מקום שיש בו מים הסביבה מיד מתקררת. התכונות הפיסיקאליים של המים מובילות לכך שמים מסוגלים לשאוב ולאגור בתוכם חום רב עוד לפני שהופכים לאדים (חשבו על כמות הזמן שצריך להעמיד מים על הגז לפני שהמים רותחים). מסיבה זו בדיוק כאשר הגוף שלנו נרטב ביום קיץ חם או ביום חורף קר, מיד נרגיש תחושת קור, המים פשוט שואבים את חום גופינו. הבעיה ברטיבות כה גדולה מאחר ומים ממשיכים לשאוב חום גם כאשר הם במצב של אדי מים. מים מסוגלים להישאר במצב של גז גם כאשר הם קרים ואפילו קפואים (האם ראיתם פעם אדי מים יוצאים מהמקפיא?) בדרך זו אדי המים הקרים הנמצאים סביבנו כל הזמן באוויר, נוגעים בגופינו וממשיכים לשאוב מאתנו את חום הגוף. הכלל החשוב ביותר בכל הקשור לשמירת חום הגוף הוא: מי שיבש חם לו ומי שרטוב קר לו. כלומר בכדי להבטיח את חום גופינו יש להקפיד שהאוויר סביבנו יהיה יבש ככל הניתן, וכמובן לשמור על כך שנשאר יבשים בעצמנו. ניתן להשיג תוצאה זו על ידי שימוש בבדים וחומרי בידוד מיוחדים, שיש ביכולתם לנדף, להתייבש במהירות ואפילו לסנן את האוויר ממים. כל זאת בכדי להבטיח ששכבת האוויר הקרובה לגופינו, תישאר יבשה.

על ידי הבנת ושימוש בעקרונות שלפיהן חום הגוף נפלט אל הסביבה, נוכל למנוע את מעבר החום מהגוף לסביבה ביום קר, וכך להגדיל את תחושת החום, ומנגד לשפר את קצב ההתקררות של הגוף ביום קיץ חם. 

שיטת הלבוש בשכבות - 
(LEVEL 1,2,3,4) 

שיטת לבוש אשר מאפשרת להתמודד עם כל התופעות האקלימיות אותן עלול גופינו לפגוש במהלך היום היא "שיטת הלבוש בשכבות". שיטה זו אשר נקראת גם שיטת הבצל מאפשרת לנו להתקלף ולהישאר רק עם השכבה הרלוונטית למזג האוויר בו אנו נמצאים. עוד לפני שנפרט את השכבות השונות יש להבין שלושה כללים בסיסים לגבי השיטה:

1. אופי השכבות אותן נבחר יקבע לפי תנאי הסביבה אליה אנו נוסעים. כלומר, יש להבין שעל אף שבכל מזג אוויר נעבוד לפי טכניקה זהה (כלומר לבוש בשכבות), פרטי הלבוש אותם נבחר לשימוש בטמפרטורה של מינוס 20 מעלות יהיו שונים לחלוטין מפרטי הלבוש שנבחר לשימוש בטמפרטורה של פלוס שתי מעלות. 

2. אופי השכבות אותן נבחר יקבע לפי סוג הפעילות אותה אנו עומדים לבצע. כלומר, יש להבין שעל אף שבכל סוג של פעילות נעבוד לפי טכניקה זהה (כלומר לבוש בשכבות), פרטי הלבוש אותם נבחר לשימוש במהלך פעילות אקטיבית, כמו גלישת סקי, בטמפרטורה של אפס מעלות, יהיו שונים לחלוטין מפרטי הלבוש שנבחר לשימוש בפעילות פסיבית כמו תצפית או שמירה גם כן באפס מעלות. 

3. טיב הלבוש ואיכות הבידוד יקבעו על פי שני קריטריונים:

הפריט בעל האיכות הנמוכה ביותר - כמובן שתמיד עדיף להצטייד במוצרים ברמה הגבוהה ביותר, אך מה לעשות שמצב זה לא תמיד אפשרי. על מנת להשיג את התוצאות הגבוהות ביותר חשוב לזכור כי כמו חוליות בשרשרת, מספיקה חוליה אחת חלשה בכדי לפרק את כל השרשרת. יכולת הבידוד/נידוף ויכולות נוספות אותן נבקש להשיג מפרטי הלבוש שלנו, יקבעו על פי הפריט בעל הרמה הנמוכה ביותר. לדוגמא, יתכן ונלבש את הבגדים המנדפים ביותר אותם ניתן למצוא, אך במידה והמעיל החיצוני יהיה אטום ולא יאפשר לזיעה להמשיך ולהתנדף החוצה, נמצא את עצמנו לבסוף רטובים. מומלץ אם כן שלא לבחור בהכרח את הפריט הטוב ביותר אלא לבנות חבילת לבוש אשר זהה ביכולתה. מנגד, מתוך הבנה של אופי הפעילות שלפנינו, מומלץ להשקיע במיוחד בפריט הלבוש בו נעשה את מרב השימוש. לדוגמא, אדם אשר ימצא את עצמו רב הזמן בסביבה גשומה, עדיף שיצטייד במעיל גשם איכותי ביותר ויתפשר על איכות שאר פרטי הלבוש. 

יכולת הפריטים לעבוד יחד - מערכת של שכבות לבוש עובדת יחד בכדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר. שימוש בפריטים היקרים והמתקדמים ביותר לא יבטיח לנו רמת ביצוע גבוהה, לפעמים עדיף פריטים ברמה בינונית אשר משתלבים יחד בכדי להשיג תוצאות גבוהות של נידוף ובידוד. חישבו לדוגמא על קבוצת כדורסל הבנויה מכל השחקנים הטובים ביותר שניתן למצוא, ייתכן מאוד שקבוצה זו תפסיד לקבוצה הבנויה משחקנים בינוניים אשר משחקים יחד טוב יותר ומשתפים פעולה ברמה גבוהה יותר. באותו אופן כאשר אנו בוחרים מערכת לבוש חשוב למדוד ולהקפיד כי כל מרכיבי הלבוש מתאימים אחד לשני בגזרה, במידה, במיקומם של בדים מיוחדים ועוד. רק בצורה זו נבטיח הנאה מרבית ממערכת הלבוש שברשותנו.

שכבות הלבוש
שיטת הלבוש בשכבות מתייחסת לשלוש שכבות עיקריות ובתנאי קור קיצוניים אפילו לארבע שכבות, כמובן שכל אדם יקבע לעצמו מהו קור קיצוני, עבור אנשים מסוימים קור קיצוני נע סביב המינוס עשר מעלות צלזיוס ולאחרים קור קיצוני מתחיל כבר בחמש מעלות. בנוסף, לרוב כאשר מדברים על לבוש נהוג להתייחס רק לפלג הגוף העליון והתחתון, לא כך הדבר שיטת הלבוש בשכבות נכונה לכל חלקי גופינו כלומר כפות הידיים, כפות הרגליים וכמובן הראש. אומנם באברים אלו משתמשים בפרטי לבוש שונים, כמו גרביים, נעליים וכפפות, אך העקרונות המנחים זהים ויש חשיבות רבה ליישמם.
הדבר היפה בשיטת הלבוש בשכבות הוא ששיטה זו מתאימה לשימוש גם באזורים חמים, כדוגמא לכך ניתן לראות כי הבדואים אשר חיים במדבר גם כן מתלבשים בשכבות (כמובן שכבות המתאימות לסביבה חמה), וכך דואגים להגן על עורם מקרני השמש ואף לקרר את גופם. 


שכבה ראשונה (LEVEL 1) - ביגוד תרמי

השכבה הבסיסית ביותר אותה נלבש על הגוף היא ה- BASE LAYER, שכבה זו נקראת לרוב: ביגוד תרמי. כאשר אנו מתלבשים לשהייה בתנאים קרים, מטרתה העיקרית של שכבה זו היא להרחיק את הזיעה מהר ככל הניתן מהגוף ובכך למנוע מהזיעה מלקרר את גופינו, ובנוסף לספק לנו שכבת בדוד ראשונית. לשכבה זו תפקידים רבים נוספים עליהם ניתן לקרוא בהרחבה בכתבה נפרדת בנושא הביגוד התרמי. הכללים החשובים ביותר אותם יש לזכור בכל הקשור לביגוד התרמי הם:
• יש לבחור ביגוד צמוד אשר לא יפריע או יתחכך בשכבת הלבוש השנייה אך מנגד שלא יהיה צמוד מידי ויפריע לתנועה ולנשימה.
• יש להתאים את יכולת הבידוד, הרחקת ונידוף הזיעה לאופי הפעילות והסביבה אליה אנו נוסעים.
בשונה מסביבה קרה שבה נתלבש במספר שכבות, בסביבה חמה לרוב נסתפק בשכבה הראשונה בלבד, (שאר השכבות יישארו כנראה בתרמיל או במזוודה). ההבדל הגדול אליו כדי לשים לב הוא שבסביבה חמה נרצה שהבגד יאפשר לזיעה לקרר את גופינו. לכן פעמים רבות נעדיף בגד רחב על פני בגד צמוד, ובנוסף נעדיף בגד בצבעים בהירים ובעל שרוולים ארוכים אשר יפחיתו חדירה של קרינת השמש אל עורנו. בתנאי חום קיצוניים נשתמש ביותר משכבה אחת, כאשר ניתן דגש על יכולתה של השכבה הראשונה לספוג זיעה ולשמור אותה קרוב לגופינו. מצב שכזה, ידאג לשמור על תחושה קרירה של עור גופינו ויפחית את כמות הנוזלים שגופינו מאבד בתהליך ההזעה. 


שכבה שניה 
(LEVEL 2)  - בידוד

השכבה השנייה אותה נלבש אחראית על יצירת שכבת בידוד בין גופינו לבין הסביבה, כלומר, שכבה של אויר "עומד" אשר מונע תנועה חום בין הגוף אל הסביבה. שכבת בידוד זו חשובה בסביבה חמה כמו בסביבה קרה, אך כמובן שבכל סביבה נצטייד בשכבת בידוד שונה.

סביבה קרה

בתנאים בהם חום גופינו גבוהה יותר מטמפרטורת הסביבה, מנגנון ההולכה מוביל לזליגה תמידית של חום הגוף אל הסביבה מצב המוביל להתקררות של הגוף, ולבסוף לתחושת קור.
יצירת שכבה של אוויר עומד כלומר שכבת בידוד, תוריד משמעותית את מעבר החום מגופנו אל הסביבה. שכבת הבידוד נמדדת על פי שלושה מרכיבים עיקריים:

1. עובי השכבה: באופן פשוט ניתן להבין שככל ששכבת הבידוד עבה יותר, כך נלכד אוויר רב יותר בתוכה. בנוסף ככל ששכבת הבידוד עבה יותר אנו מרחיקים מגופנו את הסביבה החיצונית והקרה. כלומר פשוט על ידי הוספה של חומר מבודד נקבל בגד אשר ישמור טוב יותר על חום גופינו.

2. תנועת האוויר בתוך השכבה: שכבת האוויר אשר נמצאת "לכודה" בתוך הבגד ומבודדת ביננו לבין הסביבה החיצונית היא שכבה של אוויר חם. כאשר אנו לובשים שכבת בידוד (מעיל פוך, פליס או כל בגד אחר) גופנו מתחיל לחמם את שכבת האוויר אשר נמצאת בתוך הבגד, (תופעה אשר מסבירה את תחושת הקור הראשונית אותה אנו חווים כאשר לובשים מעיל בחורף). מהרגע שגופינו מתחיל לחמם את שכבת הבידוד, מתחיל אחד האתגרים החשובים ביותר של הבגד, כיצד לשמור על הטמפרטורה של האוויר החם. קיימות היום טכנולוגיות רבות אשר באות לתת פתרון לאתגר זה, אתגר אשר מתגלה כמסובך ביותר. הדרכים בין הטכנולוגיות אומנם שונות, אך בבסיסן הפתרון זהה והוא ליצור מצב שבו האוויר בשכבת הבידוד "עומד" ולא מתחלף. 

3. נשימה ומעבר של לחות הרחק מהגוף: שכבת הבידוד, על מנת שתצליח לעשות את תפקידה, חייבת לאפשר ללחות שמקורה בתהליך הזיעה והנשימה של הגוף להמשיך ולנוע החוצה הרחק מהגוף. להזכיר שלחות ורטיבות מובילות באופן ישיר לתחושה של קור. למעשה ככל ששכבת הבידוד תעבוד טוב יותר, שכבת האוויר העומד שבתוך שכבת הבידוד תכיל אוויר יבש יותר אשר בתורו ישמור על חום גופינו טוב יותר מאוויר לח.
שילוב בין שלושת היכולות האלו מאפשר ליצור שכבות לבוש דקות וקלות במיוחד אשר מספקות רמת בידוד זהה לשכבות עבות וכבדות.

סביבה חמה

בסביבה חמה במיוחד בה טמפרטורת הסביבה גבוהה יותר מטמפרטורת הגוף נרצה ללבוש שכבת בידוד אשר תמנע מעבר של חום מהסביבה אל תוך גופינו. לבישה של שכבה דקה ואוורירית במיוחד מעל השכבה הראשונה תיצור שכבת בידוד בין גופנו לבין הסביבה החיצונית. הדגשים לשכבה זו הם:

1. יכולת סינון ומניעת חדירה של קרינה - אחד ה"אויבים" הגדולים ביותר בסביבה חמה היא השמש. לבישה של שכבה שנייה תמנע פגיעה ישירה של השמש בעור גופינו וכך תבטיח (בנוסף להגנה על עור גופינו מנזקי הקרינה), כי זיעת גופינו תספוג את חום הגוף ותגרום לתחושת התקררות. כאשר עור גופינו חשוף ישירות לקרני השמש וחום הסביבה, זיעת גופינו מתנדפת אל הסביבה עוד לפני שהיא מספיקה לקרר את גופינו. מצב זה גורם לגופינו להפריש זיעה נוספת, ולאבד נוזלים חשובים. 

2. אוורור - בניגוד לסביבה קרה, בסביבה חמה נרצה לאפשר חדירה של אוויר לתוך הבגד. אוויר זה אשר נמצא בתנועה יעזור בתהליך קירור הגוף על ידי שימוש במנגנון ההסעה, ובנוסף יחדיר אוויר חדש לתוך הבגד, במקום האוויר "הישן" אשר ספוג בזיעת גופינו.

3. דקה במיוחד - השכבה השנייה בסביבה חמה תהיה דקה ככל הניתן ובלי יכולת ללכוד בתוכה אוויר. למעשה שכבת האוויר היחידה שנרצה היא השכבה שבין השכבה החיצונית לבין השכבה הפנימית.

4. צבע – ישנן שתי גרסאות לפיהן נעדיף לבחור את צבע הבגד ללבישה בסביבה חמה, האחת דוגלת בצבעים כהים אשר סופגים את חום השמש, מעלים את טמפרטורת הגוף ובכך מעודדים הזעה מוגברת. זיעה אשר נוצרת תדאג בתורה, לקירור הגוף לטמפרטורה נמוכה יותר מהסביבה. בשיטה בה נוקטים הבדואים באזור הנגב וסיני. הגרסה השנייה כפי שניתן למצוא באזור הסהרה וערב הסעודית, דוגלת בלבישת בדים בהירים ככל הניתן וכך למעשה מונעים מהשמש מלכתחילה מלהמשיך ולחמם את גופינו מעבר לטמפרטורת הסביבה. בגדים בעלי עדיפות טכנולוגית יעשו שימוש בשתי הגרסאות כלומר ישלבו בין צבעים כהים סביב אזורים בגופינו בהם יש ריכוז גבוהה של בלוטות זיעה או רגישות גבוהה לחום אשר מעודדת את כל גופינו להזיע, ומנגד יעשו שימוש בבדים בהירים בשאר חלקי הגוף למניעת המשך חימום הגוף על ידי קרינת השמש.
הבעיה הגדולה ביותר בלבוש בשכבות בסביבה חמה היא תחושה של מחנק וחוסר נעימות הנובעת מהרגשה דביקה וריחות גוף לא נעימים. תחושה זו לרוב תוביל אותנו להוריד את השכבות ולהישאר לבושים בבגדים קצרים בלבד, מתוך אמונה שכך עדיף. אף על פי כן קשה להתעלם מהעובדה שהלבוש המסורתי של אנשים אשר חיים בסביבות חמות מורכב ממספר שכבות אשר עונות בדיוק על הכללים הנ"ל, שכבות אשר עוזרות להגן ולבודד על הגוף מפני האתגרים שבסביבה חמה.


שכבה שלישית LEVEL 3) - מעיל

השכבה האחרונה והחיצונית ביותר אותה נלבש היא מעיל רוח/גשם. שכבה זו משמשת כחוצץ ביננו ובין הסביבה החיצונית ומתפקדת כשכבת הגנה אשר מונעת מתופעות מזג האוויר השונות ומגורמים חיצוניים כגון שיחים, עצים ועוד, לפגוע בגופינו.

שתי קבוצות המעילים העיקריות הקימות היום הן: HARDSHELL ו SOFTSHELL.

הארדשל (HARDSHELL) – קבוצת מעילים זו תפקידה ליצור סביב גופינו הגנה קשיחה אשר מונעת לחלוטין חדירה של כל גורמי האקלים החיצונים אותם ניתן לפגוש כגון: שלג, ברד, גשם, מים ורוח. ובנוסף מספקת שכבה זו הגנה מגורמים נוספים המסוגלים לפגוע בגופינו כגון: קוצים, אבנים, סופות חול ועוד. שכבה זו אשר ניתן להתייחס אליה כאל מעיין שריון, מגנה על גופינו בצורה הטובה ביותר ושומרת עליו מבודד לחלוטין מהסביבה החיצונית. כאשר אנו בוחרים שכבה חיצונית זו מומלץ לבדוק את הדברים הבאים:

יכולת הנשימה ואטימות למים של המעיל: קל מאוד לייצר מעיל אשר יהיה אטום לגורמים החיצוניים אליהם ייחשף גופינו, חישבו על כך, כל שקית ניילון פשוטה תמנע חדירה של גשם ותשאיר אותנו יבשים. האתגר העומד בפני היצרנים השונים הוא כיצד למנוע חדירה של מים ורוח ובאותו זמן לאפשר המשך של תהליך הנשימה עליו כה הקפדנו בשכבות הלבוש הראשונות. הרי במידה ולא נאפשר המשך של תהליך הנשימה, נמצא את עצמנו לבסוף רטובים מעודפי לחות שהצטברו מבפנים. אחד הפתרונות (ואולי המפורסם ביותר) בהם עושים שימוש הוא, שכבת ממברנת GORE TEX . שכבה זו מאפשרת לייצר מעיל העונה בדיוק על הצרכים אותם תארנו כלומר, אינו מאפשר חדירה של גורמי אקלים (מים, רוח וכו’...) לתוך גופינו אך באותו הזמן מאפשר תהליך נשימה והוצאת הזיעה אל מחוץ לשכבות הלבוש. מלבד GORE TEX קיימות היום ממברנות רבות המסוגלות למנוע חדירה של מים ובמקביל לאפשר את תהליך הנשימה. ממברנות אלו נבדלות אחת מהשנייה ביכולת הנשימה שלהן ביחס ליכולת האטימות למים, אך באופן כללי ניתן לומר כי ככל שהמעיל נושם יותר כך יהיה גם פחות אטום למים/רוח ושאר גורמי האקלים ולהיפך.

קלות וגמישות תנועה: קיימים היום סוגי בדים רבים בהם עושים שימוש ביצור של מעילים. הבדים הזולים יותר בהם נעשה שימוש אכן יספקו את כל הקריטריונים שאותם נחפש במעיל HARD SHELL, אך חסרונם יהיה בכך שלרוב יהיו כבדים ומסורבלים לתנועה. לכן כאשר אנו בוחרים מעיל חיצוני מומלץ לוודא כי המעיל אינו כבד וקשיח מידי לתנועה אלא בדיוק להפך כלומר גמיש וקל. ככל שהמעיל אותו אנו לובשים יהיה קל יותר לתנועה כך ירד מאמץ מגופינו ובאופן מידי נתעייף ונזיע פחות.

פונקציונאליות: המעיל החיצוני אותו אנו לובשים יוצר לרוב למטרה מסוימת לדוגמא סקי, סנובורד, טיול תרמילאי, טיפוס הרים, הליכה עירונית ועוד. כאשר אנו בוחרים את המעיל רצוי לוודא שגזרתו והאביזרים איתם הוא מגיע, יתאימו לשימוש בפעילויות השונות אליהן אנו יוצאים. לדוגמא במעיל סקי נחפש התאמה ללבישת המעיל יחד עם כפפות סקי בעוד שבמעיל טיולים נחפש חיזוקים באזור הכתפיים להגנה על המעיל משפשוף תמידי כנגד התרמיל.

סופטשל (SOFTSHELL) - קבוצה זו של מעילים נוצרה מתוך הבנה כי מרבית האנשים אינם זקוקים להגנה מוחלטת כנגד גורמי האקלים הקיימים בטבע, אלה להגנה רק בפני התופעות אליהן יחשפו. קבוצת מעילים זו, מתוך הגדרה, לעולם לא תהיה אטומה לחלוטין למים (במידה והייתה ניתן היה לקרוא לה HARDSHELL) אך כן תספק הגנה כנגד גורם אקלים אחד או יותר. בין מעילים אלו ניתן למצוא יכולות שונות של הגנה מפני רוח, עמידות בדרגות שונות מפני מים, חוזק שונה של בדים להגנה מפני חפצים חיצוניים ועוד. יתרונה הגדול של קבוצה זו נמדד במספר משורים:

קלות ונוחות תנועה – קבוצה זו של מעילים עשויה מבדים קלים גמישים ונוחים יותר לתנועה מאשר קבוצת מעילי ההארדשל, וכך מאפשרים חווית שימוש גבוהה יותר.

יכולת נשימה גבוהה – קיימת טענה לפיה מעילים אטומים למים הם לפעמים אטומים מידי עבור השימוש היום יומי של רוב המשתמשים. קבוצת מעילי הסופטשל אומנם אינה אטומה למים אך מספקת דרגות שונות של עמידות למים, (עמידות אשר מתגלה כמספקת עבור רוב הצרכים היום יומיים) ומנגד מאפשרת נשימה גבוהה במיוחד של הבד. עמידות זו למים (של חלק מהמעילים) כה גבוהה עד כי בתנאים מסוימים, ניתן אפילו לצאת לגלישת סקי במעיל סופטשל.

נראות – הבדים בהם נעשה שימוש במעילי הsoftshell הם בעלי חזות אופנתית יותר, כך יכול המשתמש ליהנות ממעיל יום יומי בעל יכולות טכניות ברמה גבוהה במיוחד אך מבלי להראות כאילו הוא נמצא ב"אמצע    טיול".

אחד הדגשים החשובים ביותר בבחירת השכבה החיצונית הוא לוודא שהמעיל אינו יושב צמוד מעל השכבות התחתונות. במידה והמעיל אותו נבחר יהיה במידה קטנה עבורנו, אנו עלולים לגרום למצב בו נרגיש דווקא קור ולא חום. למעשה במידה והמעיל יהיה קטן הדבר הראשון שיגרם הוא מעיכה של שכבות הבידוד וחוסר יכולת של השכבות התחתונות ללכוד אוויר, למעשה במו ידנו נבטל את המטרה שלשמה לבשנו שכבות בידוד. הדבר השני והחמור יותר אשר יגרם הוא יצירת מגע ישיר בין השכבות, מגע זה יגרום לחום גופינו לעבור אל הסביבה החיצונית באמצעות מנגנון ההולכה, וישאיר אותנו קרים, בדיוק הפוך מהתוצאה אותה בקשנו להשיג.

השכבה הרביעית 
(LEVEL 4)  - בידוד נוסף

לעיתים בתנאי קור קיצוניים (אשר מתגלים כאינדיבידואלים בין אדם לאדם), שלוש שכבות אינן מספיקות בכדי למנוע את תחושת הקור. במקרה שכזה נעשה שימוש בשכבת בידוד נוספת אותה נלבש מעל השכבה השנייה. שכבה זו לרוב תגיע בצורה של מעיל העשוי מפליס/פוך או חומרים סינטטיים אחרים ותשמור על אותם דגשים של שכבת הלבוש השנייה כלומר עובי, מניעת תנועת אוויר, ויכולת נשימה גבוהה. אין לטעות ולבלבל שכבה זו עם השכבה החיצונית (HARD/SOFT SHELL) וזאת מפני שלמעילים אלו אין יכולת הגנה אמיתית כנגד תופעות אקלימיות כגון מים ורוח, ולרוב יתגלו כחלשים ופגיעים כאשר יבואו במגע עם שיחים עצים או כל מכשול אחר בו אנו עלולים להיתקל בשטח.


טיול נעים וחמים.