אתיופיה

תאריך: 01.08.2019

אתיופיה היא מדינה שתופסת את מרבית שטחה של קרן אפריקה שבמזרח יבשת אפריקה . אתיופיה שבעבר נקראה חבש גובלת מצד צפון באריתריאה, מצד מערב בסודאן ובדרום סודאן, מצד דרום בקניה, מצד מזרח בסומליה ומצד צפון-מזרח בג'יבוטי. 

אתיופיה היא המדינה הראשונה בעולם שקיבלה עליה את הנצרות כדתה הרשמית במאה ה-4. עד היום אתיופיה היא המדינה היחידה באפריקה שרוב אוכלוסייתה נוצרית ולא מוסלמית. אמנם השפה הרשמית באתיופיה היא אמהרית, אבל אוכלוסיית אתיופיה משתייכת לקבוצות אתניות שונות ויש בה 286 לאומים שדוברים 86 שפות.

הגאוגרפיה של אתיופיה

הגאוגרפיה של אתיופיה של אתיופיה נשלטת ע"י הבקע הסורי-אפריקני שעובר בתחומה. המשמעות היא שמצד אחד יש בה הרים גבוהים שגובהם מעל 4000 מטר מעל פני הים, נחלים כמו הנילוס הכחול עם המפלים המפורסמים, אגמים כמו אגמי עמק הריפט, שטחים מדבריים כמו מדבר דנקיל. 

למעשה, רוב שטחה של אתיופיה הוא הררי ורק מזרח המדינה נחשב מישורי. העונה הגשומה באתיופיה נמשכת לרוב מאפריל ועד אמצע אוקטובר, כאשר ייתכנו גשמים גם בתקופה שבין פברואר למרץ אבל בכל שאר השנה יבש. המשמעות היא גיוון גדול הן מבחינת אקלים, הן מבחינה חקלאית והן מבחינה בוטנית. למעשה, באתיופיה יש 3 אזורי אקלים שונים: 

*האזור הקריר שנמצא בהרים בגובה של 2600 מטר מעל פני הים ומאופיין בטמפרטורות נמוכות (מינוס 8 עד +8 מעלות צלסיוס),
*האזור הממוזג שנמצא בגבהים שבין 1900-2400 מטר ומאופיין בטמפרטורות של 8-20 מעלות צלסיוס.
*האזור החם שנמצא במקומות שגובהם נמוך מ-1900 מטר מעל פני הים. באזור זה הטמפרטורות נעות בין 20-38 מעלות צלסיוס ומזג האוויר הוא טרופי ולח.

האקולוגיה של אתיופיה

הודות לגיוון האקלימי אתיופיה נחשבת למגוונת גם מבחינה זואולוגית, בוטנית ואקולוגית. למשל, באתיופיה יש מינים רבים שהם אנדמיים כך שאי אפשר למצוא אותם במקומות אחרים. את רובם של בעלי חיים אלו ניתן למצוא בפארקים הלאומיים של אתיופיה, בעיקר בפארק הרי סימיאן ובפארק הרי באלה. 

המינים הבולטים ביותר בתחום החי הם הבבון הזהוב, קודו ההרים שהיא אנטילופה בעלת קרניים גדולות במיוחד, היעל האתיופי שנמצא בסכנת הכחדה, הזאב האתיופי שנחשב לכלב הבר הנדיר ביותר בעולם, העוף הדורס פרס ועוד.

אתרי מורשת עולמיים

באתיופיה יש מספר אתרים שהוכרו כאתרי מורשת עולמית ע"י אונסק"ו, למשל הנוף התרבותי של קונסו, אזור דרום אומו שבו נמצאים שבטים אותנטיים בעלי מסורות עתיקות יומין, הפארק הלאומי אומו שבו התגלתה לוסי – שלד אנושי שהוא ההוכחה העתיקה ביותר לקיומו של ההומו-סאפיינס