איך בוחרים משקפת שדה לטיול ומה חשוב לבדוק?

תאריך: 06.08.2018

אחד האמצעים אשר יכולים להגדיל לנו את חווית הטיול הוא המשקפת. פריט זה מאפשר לנו לראות חפצים, עצמים, תצורות נוף או בעלי חיים אשר נמצאים רחוק מאתנו, שבלעדיו לא הינו מצליחים לראותם. המשקפת בהיותה פריט אופטי מתאימה באופן שונה בין אדם לאדם אך על ידי הקפדה על חוקים בסיסים נוכל למצוא את המשקפת הטובה ביותר עבורך.

סוגים של משקפות שדה

כאשר אנו מחזיקים שתי משקפות בידיים פעמים רבות לא ניתן לראות את ההבדל ביניהם, מצב זה נגרם מכך שאיכות המשקפת לא נקבעת מטיב המעטפת אלה מאיכות המערכת האופטית, כלומר טיב ורמת הגמור של העדשות וכיצד שהן ממוקמות בתוך המשקפת. באופן כללי ניתן לומר כי ככל שהמשקפת יקרה יותר איכות העדשות והמערכת האופטית גבוה יותר. דרך אחת שבה כן ניתן לעשות חלוקה מהירה בין סוגי המשקפות היא על פי גודלן:

1. משקפות גדולות – העצמית (העדשה הגדולה) גדולה מ 40 מ"מ קוטר.
• מאפשרת כניסה של אור רב.
• לרוב מספקת תמונה רחבה ויציבה יותר.
• הבחירה המועדפת לשימוש כאשר משקיפים על בעלי חיים או לשימוש על גבי סירה.
• בעלות משקל רב.

2. משקפות בינוניות - העצמית בגודל שבין 30-40 מ"מ קוטר.
• מספקת כניסה מספקת של אור לקבלת תמונה טובה גם בשעות דמדומים.
• בחירה טובה לשימוש עבור תצפית על בעלי חיים.

3. משקפות קומפקטיות - העצמית קטנה מ- 30 מ"מ קוטר.
• משקפות קטנות וקלות במיוחד.
• מתאימות לשימוש במשך היום ובאזורים מוארים.
• מתאימות בעיקר לתצפיות בפרקי זמן קצרים.

4. מונוקל
• משפחת המשקפות הקלות והקומפקטיות ביותר.
• מומלץ לשימוש בתצפיות קצרות ביותר.


מושגי יסוד במשקפות שדה

להתאמה ברמה גבוהה ביותר בין המשקפת לבין רמת הביצועים אליהם נרצה להגיע רצוי להתייחס לגורמים הבאים:

יכולת ה
הגדלה של משקפת  - על כל משקפת ניתן למצוא שני מספרים הראשון מתייחס ליכולת ההגדלה של המשקפת והשני לקוטר העדשה הקדמית. כך לדוגמא משקפת אשר כתוב עליה 10X25 תגדיל את התמונה אותה אנו רואים פי עשר וקוטר העדשה הקדמית הוא 25 מ"מ. אם כך, האם ניתן לקבוע שככל שהמשקפת מגדילה יותר היא טובה יותר? לא מדויק, תמונה גדולה יכולה להיות כהה במיוחד ואפילו קופצנית. בכדי למצוא את המשקפת המתאימה כדי להתייחס לגודל העצמית (העדשה הקדמית).

קוטר העצמית - המספר השני המופיע על המשקפת מתייחס לעצמית (העדשה אשר קרובה לעצם עליו אנו מסתכלים). באופן כללי ניתן לומר כי ככל שקוטר העצמית יהיה גדול יותר, כך כמות האור שתכנס למשקפת יהיה גדול יותר ויאפשר לנו לקבל תמונה ברורה וטובה יותר. לדוגמא במשקפת בעלת עצמית בעלת קוטר של 50 מ"מ נראה טוב יותר בתנאי אור חלשים לדוגמא שעות הדמדומים מאשר במשקפת בעלת עצמית בקוטר 25 מ"מ.

קוטר אישון היציאה - אחד המספרים החשובים ביותר בעת בחירת משקפת מתקבל על ידי חלוקת קוטר העצמית ביכולת ההגדלה של המשקפת, לדוגמא במשקפת 10X25 נקבל תוצאה של 2.5 מ"מ כלומר מהעינית (העדשה הקרובה לעין) יוצאת תמונה בקוטר 2.5 מ"מ. את אישון היציאה ניתן לראות פשוט על ידי החזקת המשקפת מול העיניים במרחק שבו נוכל לראות דרך העינית נקודה לבנה. לקוטר אישון היציאה יש משמעות גדולה במיוחד מאחר והוא מאפשר לנו להשוות ולהבין את היעוד המוצלח ביותר של מספר משקפות שונות :

1. גודל שדה הראיה - ככל שהתוצאה המתקבלת מחלוקת המספרים גדולה יותר שדה הראיה אותו נראה דרך המשקפת יהיה גדול יותר. עובדה זו חשובה במיוחד כאשר נרצה לצפות בבעליי חיים או כל עצם הנמצא בתנועה, במקרים שכאלו שדה ראיה רחב יעזור לנו למצוא את בעל החיים דרך המשקפת.

2. בהירות התמונה - ככל שהתוצאה המתקבלת מחלוקת המספרים גדולה יותר התמונה אותה נקבל תהיה מוארת יותר. כאשר אנו באים לקנות משקפת, אחת השאלות החשובות ביותר אותן יש לשאול היא באיזו עוצמת תאורה נשתמש במשקפת? במידה ואנו עומדים להשתמש במשקפת בתנאי אור מלא קיימת חשיבות נמוכה לקוטר אישון היציאה. בתנאי תאורה גבוהים אישון העין שלנו מתכווץ לגודל של כשני מ"מ קוטר כך שכל קוטר תמונה היוצא מהמשקפת בגודל הגדול מ 2 מ"מ ומגיע לאישון העין פשוט אינו מוסיף. מנגד כאשר אנו נמצאים בתנאים של אור נמוך (שעות דמדומים, סביבה חשוכה ועוד), אישון העין מתרחב עד לגודל של 7 מ"מ, כלומר ככל שקוטר אישון היציאה המתקבל מהמשקפת יהיה גדול יותר, כך נוכל לראות את התמונה המתקבלת ברור יותר. במידה ואנו מתכננים להשתמש במשקפת באזורים או בשעות בהן התאורה נמוכה, מומלץ להצטייד במשקפת בעלת קוטר אישון יציאה של לפחות 4 מ"מ.

המרחק שבו צריך להחזיק את המשקפת מהעין - כאשר אנו מסתכלים דרך המשקפת קיים מרחק שבו נראה את התמונה המלאה כפי שיוצאת מהמשקפת. ככל שמרחק זה יהיה גדול יותר, השימוש במשקפת יהיה נוח יותר. נתון זה חשוב במיוחד לבעלי משקפים אשר צריכים שמרחק זה יהיה לפחות 11.1 מ"מ וזאת על מנת שיכלו לראות את התמונה המלאה דרך המשקפת.

בחירת משקפת השדה המתאימה

לאחר שעברנו על הנתונים של המשקפות וצמצמנו את הבחירה של המשקפת המתאימה עבורנו למספר דגמים, תוך לקיחה בחשבון את כל הגורמים אשר הוזכרו בסעיפים הקודמים, זה הזמן לבחור את הדגם אשר יתאים במיוחד לצרכינו, תוך התייחסות לגורמים הבאים:

• איכות העדשות במשקפת.
• טווח ההגדלה של המשקפת- ישנן משקפות אשר יכולות לספק טווח של הגדלות ולא הגדלה אחת כמו רוב המשקפות.
• חומרים מהם עשויה המשקפת- משקפות מסוימות מגיעות בציפוי אשר הופך את המשקפת לנוחה יותר לאחיזה ולעמידה יותר כנגד נזקים.
• נוחות הרצועה.
• מחיר המשקפת.

שמירה על המשקפת

משקפות הן ציוד אופטי עדין, חשוב מאוד לארוז את המשקפת במקום מוגן ומרופד ורצוי יבש. כאשר קונים משקפת חדשה ניתן למצוא בחבילה שקית של חומר מיוחד אשר סופג לחות, הקפידו לשמור שקית זו ולהשתמש בה כאשר אורזים את המשקפת. ניקוי העדשות יעשה רק בעזרת מטלית מיוחדת אשר מגיעה רק עם המשקפת. 
כאשר מוציאים את המשקפת מהתיק לצורך תצפית הקפידו שלא לטלטל את המשקפת בחוזקה מחשש מפגיעה במערכת האופטית.