מדידה והתאמה של תיק טיולים או מוצ'ילה

תאריך: 15.07.2018

תרמיל טוב נמדד לפי ההתאמה בינו לבין התרמילאי. קיימים קריטריונים רבים וחשובים כגון יכולת נשיאת משקל, אכות החומרים, נפח התרמיל ועוד כאך הקריטריון החשוב ביותר בעת בחירת התרמיל הוא: "נוחות". תרמיל נוח בעל מערכת גב פשוטה יהיה בחירה נכונה יותר על פני תרמיל מתקדם טכנולוגית אשר מתגלה כלא נוח. התשובה לשאלה כיצד לוודא שהתרמיל אכן נוח היא לא פשוטה, לכן אחת ההמלצות הגדולות ביותר לתהליך המדידה היא פשוט "להישען אחורה וליהנות מההצגה" או במילים אחרות זה הזמן להסתכל כיצד אחד היועצים מצוות חנויות ריקושט דואג לארוז, לכוון ולהתאים את התרמיל באופן מושלם למידותיך. הקפד לשאול כל שאלה העולה בדעתך לגבי התהליך (הרי בעוד מספר ימים הכיוון יהיה באחריותך) אך כעת השתדל להסתכל, להקשיב וללמוד את המאפיינים המיוחדים של התרמיל אותו בחרת. 

1) התאמת התרמיל לאורך הגב - עוד לפני מדידת התרמיל יש לוודא שמידת התרמיל מתאימה לגב המשתמש. בין המותגים השונים ניתן למצוא דרכים שונות לביצוע ההתאמה אך קיימות היום שתי שיטות עיקריות 

• תרמיל מתכוונן – בשיטה זו יש מידה אחידה לתרמיל עליה ניתן לשנות את אורך מערכת הגב וכך להתאים את התרמיל למספר רב של אנשים. 
• מידות שונות לתרמיל זהה- בשיטה זו מניחים כי כמו במדידת נעליים גם בתרמילים קימות מידות שונות של אנשים. תרמילים אלו יגיעו במידות XS/S/M/L, אם אפשרות לכוונון עדין של מערכת הגב להתאמה מושלמת. 

2) הנחת משקל בתוך התרמיל - ככלל אין חשיבות אמתית לכמות המשקל אשר מונח בתוך התרמיל או למיקומו. הדבר החשוב באמת הוא לדאוג שהמשקל ישב באופן יציב בתוך התרמיל וכי בין תרמילים שונים יהיה מונח משקל זהה, המפוזר בצורה שווה ומונח במקום זהה בתוך התרמילים. רק בצורה שכזו ניתן יהיה להרגיש הבדלים בין תרמילים שונים. למרות האמור, מקובל להניח בתחתית התרמיל משקל של לפחות חמישה ק"ג. 

3) הידוק כל הרצועות אשר תומכות במשקל הארוז בתרמיל ושחרור כל רצועות מערכת הגב.4) לבישת התרמיל והידוק חגורת המותן - אומנם קיימים הבדלים בין מותגים וסוגים שונים של תרמילים במיקום המדויק בו צריך להדק את חגורת המותן, אך ככלל יש לדאוג שהחגורה תמוקם על עצמות האגן כך שצידה העליון של החגורה ימוקם כשלושה סנטימטרים מתחת לתחילתה של עצם האגן. בנוסף מומלץ שלא למדוד את התרמיל עם חגורת מכנסיים. בסוף שלב זה ניתן לעזוב את התרמיל ולראות כי הוא יושב במקומו. 

5) הידוק רצועות הכתפיים - בשלב זה אנו מצמידים את התרמיל לגב, חשוב לראות שהרצועות לא צמודות מידיי ולא רפויות. 

6) הידוק רצועות ההרמה של התרמיל - רצועות אלו עוזרות להרים את המשקל מהכתפיים ולהעבירו למותניים, חשוב להדק את הרצועות עד אשר נוצר מתח אך לא להדק יתר על המידה. אחת הדרכים לוודא התאמה של אורך התרמיל לגב היא על ידי זיהוי של זווית בגודל של 30-45 מעלות בין רצועות אלו לבין הכתף. 

7) הידוק רצועת החזה - רצועה זו היא בעלת תפקיד חשוב בהורדת הלחץ והעומס משרירי החזה ומאפשרת נשימה נכונה. 

כעת כאשר התרמיל מונח על הגוף יש לוודא כי התרמיל צמוד אל הכתפיים והגב התחתון (אין הכרח לכך שהתרמיל יהיה צמוד לכל אורך הגב) וכי רוב המשקל כ- 80 אחוז ממוקם על המותניים. במידה והמשקל עדיין לא מחולק נכון, ניתן להשתמש ברצועות כיוונון נוספות בתרמיל (לפי סוג הדגם). זכרו לא ניתן לצפות כי לא תרגישו משקל על הגב, (בכל זאת, יש לכם תרמיל עם משקל על הגב....), הדבר החשוב הוא לנוע בחנות עם התרמיל ולהרגיש כי התרמיל אינו משפשף (בעיקר לאורך הצוואר ובית השחי) יושב נוח באופן כללי, ביחס לתרמילים אחרים, אינו מתנדנד או מושך לכיוון מסוים. 


האם התרמיל הנוח ביותר הוא המתאים ביותר עבורי ?

כאשר אנו מודדים תרמיל בחנות, המדידה נעשת לזמן קצר ועם משקל אשר מחולק בתוך התרמיל באופן שונה מהאופן שבו יהיה ארוז התרמיל במהלך הטיול. למרבה ההפתעה, מסיבות אלו ייתכן ודווקא תרמיל אשר יהיה פחות נוח במהלך המדידה הוא זה שיהיה הבחירה הטובה יותר לטווח הארוך. כדוגמא למצב כזה ניתן לתת סיטואציה שבה תרמילאי יוצא לטיול ארוך עם משקל רב על הגב, טיול כמו שביל ישראל. ייתכן והתרמיל הנוח ביותר ,בשלב המדידה, יהיה זה בעל הריפוד הרב יותר באזור הכתפיים והמותניים. במציאות, התרמיל המתאים לטיול שכזה, יהיה דל בריפוד, (או ריפוד קשיח יחסית), למעשה עודף ריפוד יקרוס ויוביל לבסוף לפציעות ושפשופים. צוות היועצים המקצועי בחנויות ריקושט יעזור לכם להצביע על ההבדלים בין התרמילים, ביחס לשימוש ואופי הטיול אליו אתם יוצאים, בכדי לסייע לכם להגיע לבחירה הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם.