לונדון לא מחכה לי (התבור, לעומת זאת - כן!)

תאריך: 30.01.2019

לונדון לא מחכה לי (התבור, לעומת זאת - כן!)

 

אנחנו, בני המאה ה-21, סופר-מפונקים. כמעט הכל נמצא בהישג ידינו, או, לכל היותר, במרחק נסיעה (קצרה או ארוכה) ברכב. הקולה (או המים המינרליים) שלנו צריכה להיות בטמפרטורה הנכונה, ולכל היותר, אם לא מצאנו את חולץ הפקקים הייעודי לבקבוק היין, אז "נסתפק" באלתור פתרון מתוחכם אחר, ועל הדרך, נטפח לעצמנו על השכם על יכולת האלתור וכושר ההמצאה שלנו (סטייל מקגייור). כל זה נכון לזמנים בהם אנחנו שוהים בבית. בטיולים בטבע ובמחנאות, החוקים מעט שונים, והטבע, למעשה, הוא זה שמכתיב לנו את התנאים שלו. שם - מזג האוויר התחמם ושכחת להביא איתך מכנסיים קצרים? קנית מקל הליכה מאיכות גרועה והוא נשבר או התקלקל? קנית לעצמך תיק גב, מידנית או נעלי הליכה וגילית שבשטח, "על רטוב", שהן לא נוחות לך? אבוד לך! אז גם אתה לא מטפס על האוורסט אלא "רק" מטייל באחד ממקטעי שביל ישראל, אין דברים שמוציאים את רוח מהמפרשים, כמו התקלות הקטנות והמרגיזות האלה!

 

 

התאימו את הציוד לטיול, ולא להפך!

קודם כל, תמיד חשוב להתאים את הציוד לסוג הטיול, הרי אין בכוונתכם להצטייד בתיק גב ובנעלי הליכה זהות גם לטרק בדרום אמריקה וגם לטיול משפחתי נינוח של שבת בתבור, נכון? אם אתם לא יודעים בדיוק מה אתם צריכים (קורה, לא?), דאגו להתייעץ עם איש מקצוע מומחה בתחום ואל תניחו שתצליחו להסתדר בכל מצב עם מה שתקנו. אולי אכן תצליחו לעשות זאת, אבל זה עלול לעלות לכם בכאבי גב, רגליים דואבות ובבאסה כללית, שאת כולם ניתן למנוע בקלות!

 

אל תתביישו ללמוד!

כיום, ישנה זליגה של אביזרים רבים מהתחום המקצועני לתחום החובבים. למשל, מקלות ההליכה. אותם מקלות הליכה שעד זמן לא רב שימשו רק מטפסים מקצועיים, כיום זמינים לקהל הרחב, וזה מצוין. אבל, בניגוד למקצוענים שיודעים איזה מקל הליכה מתאים לאיזה שטח וכבר גיבשו את ההעדפות שלהם, לרשות מטיילים חובבים לא עומדים כל אלה, והם עלולים לבחור במקל מאיכות ירודה, או במקל שאיננו מתאים לצרכיהם. למשל, מקל שידיתו עשויה מחומר שאיננו מתאים למטרה (למשל, ידית גומי מתאימה יותר למזג אוויר קר, בעוד ידיות שעם, EVA (או PEVA) תתאמנה יותר לאקלים חם), מקל כבד מידי וכד'. כאן, רכישת הציוד בחנות אמינה, המעמידה לרשותכם צוות שיודע על מה הוא מדבר, יכולה לחסוך לכם את הלימוד בדרך ניסוי וטעייה (או תעייה, בשטח).

 

תכננו מראש ונסו לצפות מצבים!

נכון שאי אפשר לצפות הכל מראש, אבל כשיוצאים לשטח, רצוי להשתדל לנסות לחזות את כל מה שעלול להתרחש ולהתייחס אליו ברמת הפתרון האפשרי המיידי. דוגמאות מצוינות לכך הם המעילים שניתנים להפיכה והמכנסיים המתקצרים, שמספקים מענה למצבים שונים בפריט לבוש אחד. משהו שחשוב לדעת בנוגע למכנסיים המתקצרים: לרוב, למכנסיים מתקצרים הנרכשים בחנויות המיועדות למטיילים ישנן תכונות נוספות, חוץ מוורסטיליות האורך שלהם, למשל, בד עמיד בפני גשם ורוח, כיסים מרובים וכן הלאה. אם אתם מתכוונים לצאת לטיול, מומלץ להעדיף רכישה בחנות ייעודית, ולא בחנות אופנה, מאחר וכך אתם יכולים להיות בטוחים, שהמכנסיים שלכם אכן תוכננו מראש להליכה או לטיפוס, ושכל פעילות שהיא מעבר לישיבה רגל על רגל בקפה השכונתי אחה"צ, לא תגרום לכם לשפשפת מכאיבה במיוחד!

 

אל תפילו על עצמכם תיקים שאינכם יכולים לשאת אותם!

למרות משחק המילים המשעשע, תיק גב נוח לטיול הוא אחד מפריטי הציוד החשובים, אם לא החשוב ביותר. כאן, תצטרכו למצוא את הבלאנס הנכון בין תיק עמיד ומרובה כיסים לבין תיק קל משקל ככל האפשר. כיום, כאשר יותר ויותר אנשים ברחבי העולם זונחים את הערים הגדולות ויוצאים לשטח, המבחר גדול מתמיד. מומלץ לשים לב ולא רק להתייעץ עם איש המקצוע בחנות המתמחה בכך, אלא, בפועל, לנסות למלא את התיק ולשאת אותו על עצמכם במשך מספר דקות. זה אמנם עלול להיראות אווילי באותו הרגע, אבל עשוי להציל אתכם מלהיתקע עם תיק מגושם שלא מתאים לסוג הפעילות שאתם מתכננים!

 

מים מים בששון!

מידנית, אמנם מיוחסת למטיילים-חובבים ולטיולי משפחות בעצלתיים בשבתות, אולם הצורך במים (במיוחד באקלים הישראלי) הופך אותה לחלק חיוני בכל טיול. פה, גם אם המדובר בטיול משפחות, יש לכם אופציה להעניק לילדים (כמובן, מעל לגיל מסוים) לשאת חלק מהאחריות לציוד בטיול. במקרים כאלה, מומלץ לבחור במידנית גב לא בנפח גדול במיוחד, שתפנה את ידיו של הילד. ברור שזו לא תהיה המידנית היחידה שתצא איתכם לטיול, אבל היא בהחלט יכולה לתרום לתחושת האחריות של הילד ולגיבוש המשפחתי שלכם! גם את המידניות מומלץ לרכוש בחנות המתמחה בציוד לטיולים ולא באחת מחנויות "הכל בדולר", וזאת, מסיבות מובנות לחלוטין, שכנראה אין צורך לציינן, אחרי שקראתם את הפסקאות הקודמות!