איזה ציוד קמפינג יוודא שהטיול יהיה מושלם? רשימת ציוד מומלץ לקמפינג

תאריך: 15.07.2018

קמפינג בשטח יכול להפוך לסיוט אם לא מתכוננים כראוי.ישנן מספר הכנות אותן כדאי לעשות לפני יציאה לטיול, הכנות אשר יעזרו לכם לחזור הביתה בשלום.
את עשרת הפריטים הבסיסיים הבאים מומלץ לארוז בתיק לפני היציאה לקמפינג, והם יעזרו לכם למנוע ולהתגבר על מצבים מסוכנים 
ופשוט להינות מהטבע.


רשימת ציוד לקמפינג, עשרת הפריטים הבסיסים:

1. אביזרי ניווט (מפה, מצפן, GPS, סלולרי* עם תוכנת ניווט ומפות מעודכנות)
2. אביזרי הגנה מקרני השמש (ביגוד, קרם, שפתון ומשקפיים)
3. ביגוד מבודד נוסף
4. תאורה
5. ערכת עזרה ראשונה
6. אביזרים להדלקת אש (עמידים למים)
7. ערכת תיקונים וכלי עבודה
8. אוכל
9. מים
10. מחסה חרום
 * וודאו כי הסוללה טעונה במלואה ואף מומלץ לקחת סוללת גיבוי למכשיר.רשימת הציוד לקמפינג נוצרה מתוך ניסיונם של מטפסי הרים מקצועיים אשר ניסו לענות על שתי שאלות עיקריות:

1. האם תהיה מסוגל להגיב במקרה של תאונה או תקלה?
2. האם תהיה מסוגל (במקרה הצורך) להעביר לילה ויותר בשטח?

ייתכן ופריטים רבים מתוך הרשימה יגרמו לכם להרים גבה ולשאול "מה הסיכוי שאזדקק להשתמש בפריט זה?" למרות זאת סגלו לעצמכם הרגל לארוז פריטים אלו בתיק לפני כל טיול או יציאה לשטח. נכון, יתכן ולעולם לא תזדקקו להם, אך מצד שני מספיקה פעם אחת בכדי לגלות עד כמה הם חשובים. 

1. אביזרי ניווט
פעמים רבות כאשר אנו יוצאים לשטח אנו מסתמכים על אביזרי ניווט כגון GPS או SMART PHONE כזה או אחר המצויד באפליקציה החדישה והמעודכנת ביותר. אך מה נעשה במידה והסוללות במכשיר יאזלו או חלילה שהמכשיר יירטב וייהרס. במצבי קיצון אין כמו הטכנולוגיה הישנה והבסיסית.

מפה (טופוגרפית)
מפה (עטופה בכיסוי ניילון למניעת רטיבות) יכולה להיות שימושית במיוחד כאשר נגיע למצב קיצון, ונצטרך למצוא את הדרך המהירה ביותר אל מחוץ למסלול הטיול, וחזרה לאזור עירוני. להבדיל ממפות פשוטות אותן מחלקים לרוב במוקדי תיירות, מפות טופוגרפיות יכללו בתוכן סימנים רבים נוספים כגון צוקים או מעיינות אותם נרצה למצוא בכדי לחדש את מלאי המים שלנו.

מצפן
למצבים בהם אנו מאבדים חוש כיוון, מצפן הוא כלי פשוט אמין והכרחי לעבודה בצמוד למפה. מצפן הוא כלי כה קטן, אשר אינו תופס נפח אכסון או מכביד על התיק, וניתן אפילו להשיג מצפנים קטנים במיוחד אשר ניתן להתקינם על רצועת שעון היד.
מומלץ לפני יציאה לטיול לעבור שיעור קצר אשר יסביר כיצד להשתמש במצפן ומפה.

2. אביזרי הגנה מהשמש

השמש היא אחד הדברים המסוכנים ביותר אליהם נחשף במהלך הטיול ואין זה משנה אם אנחנו מטיילים בחורף או בקיץ. חשיפה ארוכה לשמש פוגעת בנו באופן מידי על ידי הגברת קצב איבוד הנוזלים ובאופן קיצוני יכולה להוביל למצב של התייבשות ואף מכת חום. בטווח הארוך חשיפת יתר לשמש יכולה להוביל להזדקנות העור ואף למחלות כמו סרטן העור.

ביגוד 
הצטיידות בביגוד וכובעים בעלי מקדם הגנה מהשמש (UPF) תעזור בהגנה והקטנת נזקי השמש. שימוש בחולצות, מכנסיים ארוכים וכובעים בעלי יכולת נשימה ואוורור גם בימי קיץ חמים, יעזרו להקטין משמעותית את החשיפה המסוכנת לשמש ויורידו את קצב איבוד הנוזלים. לכל מי שבוחר ללבוש ביגוד קצר בימי קיץ חמים מומלץ להשתמש בקרם הגנה.

קרם ושפתון הגנה מהשמש
הקפידו למרוח קרם מקדם הגנה מהשמש על כל אברי הגוף אשר נשארו חשופים. אחת הטעויות הנפוצות אותם עושים אנשים היא שימוש בשכבה דקה של מקדם הגנה, בעוד שמחקרים מוכיחים כי שכבה דקה מורידה משמעותית את יכולת ההגנה מהשמש. לכן עצתנו אליכם היא מירחו בנדיבות שכבה עבה וכך תבטיחו לעצמכם הגנה טובה יותר מהשמש.

כאשר אתם בוחרים את קרם ההגנה הקפידו על שני דברים עיקריים:
1. בחרו קרם בעל מקדם הגנה של לפחות 15 SPF למרות שלפעילויות ארוכות בשמש מומלץ להשתמש בקרם בעל מקדם של 30 SPF ומעלה.
2. בחרו קרם הגנה אשר מסוגל לחסום קרני UVA וקרני UVB.

משקפי שמש
הקפידו להשתמש במשקפי שמש, ובחרו את כהות העדשה לפי הסביבה בה אתם יוצאים לטייל. לדוגמא, עבור יום של גלישת סקי או סנובורד מומלץ להצטייד בעדשה כהה במיוחד אשר תחסום אחוז גבוה של קרני השמש.

3. ביגוד מבודד נוסף
באזורים רבים בעולם מזג האוויר יכול להשתנות במהרה ממצב של שמים כחולים לגשם שוטף, ובנופי הארץ בעיקר באזור המדבר מחום לקור. כאשר אתם אורזים ביגוד לטיול, הקפידו תמיד לארוז שכבת לבוש נוספת בהתאם לאזור בו אתם מטיילים, ולתופעות האקלימיות אשר פוקדות אותו. הניחו תמיד את הגרוע מכל, שייתכן וטיול היום אותו תכננתם "יתארך" ותאלצו להעביר לילה בשטח. לדוגמא, במדינות גשומות רצוי תמיד לצאת עם מעיל גשם בתיק ובארץ מומלץ לצאת עם שכבת בידוד נוספת ללילות הקרים.

4. תאורה
למקרה והטיול התארך מעבר למצופה, בין אם לא תכננתם נכון את זמן ההליכה והפסקת הצהריים התארכה מעבר לזמן הרצוי, ובין אם קרתה תאונה אשר דורשת מכם להעביר את הלילה בשטח, פנס הוא אחד הכלים החשובים ביותר והעדיפות היא לפנס ראש עם מנורת LED


היתרונות העיקריים שבפנס הראש הם:
• מפנה את הידיים.
• משקל נמוך.
• קטן ממדים.

הוסיפו על כך את היתרון שבמנורת LED:
• צריכת אנרגיה נמוכה (פנסים מסוימים אף מגיעים עם מצב הבהוב, מצב חסכני ביותר בסוללה וחשוב במיוחד לאיתות וסימון לעזרה).
• מנורות אמינות במיוחד אשר כמעט ולא ניתנות להריסה.
• עוצמת תאורה גדולה במיוחד.

שילוב של יתרונות אלו הופכים את פנסי הראש עם נורות ה LED לבחירה האידיאלית עבור פנס החרום אשר יצטרף אליכם לכל טיול על בסיס קבוע.

5. ערכת עזרה ראשונה.
ערכת עזרה ראשונה לקמפינג יכולה להכיל דברים רבים אשר משתנים לפי העדפות וניסיון של אנשים ספציפיים. בנוסף לאביזרים אותם את מעדיפים לקחת, הקפידו להוסיף את הפריטים הבאים, פריטים אשר יעזרו לכם להתמודד עם מצבים שכיחים בטיולים בשטח:

• אמצעים לטיפול בשלפוחיות.
• פלסטרים.
• פד גזה.
• חומר לחיטוי פצעים וחתכים.
• משכך כאבים (לדוגמא כדור אקמול).
• אמצעי חבישה.
• כפפות לטקס.

גודל הערכה תלוי בכמות האנשים ואורך הטיול, קחו בחשבון שיש להתייחס לנוכחות של בעלי צרכים מיוחדים לדוגמא ילדים.

6. אביזרים להדלקת אש
 
במקרי חרום היכולת להדליק אש יכולה להיות ההבדל בין חיים למוות. כאשר אתם יוצאים לשטח הצטיידו באחד מהאביזרים הבאים:

גפרורים - אמצעי פשוט ובטוח להדלקת אש. במידה ובחרתם לצאת לשטח עם גפרורים, הקפידו לארוז גפרורים עמידים למים (ניתן לצפות את ראש הגפרור בשעווה) או לחלופין אכסנו את הגפרורים בכלי אטום למים. צאו עם כמות גדולה של גפרורים למקרה וחלקם לא יעבדו.

מצית - כמו עם גפרורים הקפידו לאכסן בכלי אטום למים. מומלץ לארוז מצית רק כאמצעי משני להדלקת אש וזה מאחר ותמיד קיים סיכוי שהמצית תתפרק או שתתרוקן מגז.

 אבן אש - הדרך המועדפת להדלקת אש בשטח במקרי חרום היא על ידי שימוש באבן אש. אביזר זה הוא הפשוט והאמין ביותר במקרי חרום.7. ערכת תיקון וכלי עבודה
לדרמן, סכין או אולר הם אביזרים הכרחיים בשטח וישמשו אותנו בהזדמנויות רבות כמו הכנת אוכל, בניית כלים, עזרה ראשונה ועוד. הקפידו לצאת לשטח עם אולר אשר יכיל לפחות סכין, מברג (שטוח), פותחן קופסאות ועדיף גם מספריים, אך קחו בחשבון כי ככל שהטיול מורכב יותר כך תזדקקו למספר גדול יותר של כלים.
בנוסף לאולר דאגו לסחוב אתכם ערכת תיקונים התואמת את הציוד שברשותכם וכוללת אביזרים כמו:

• איזולירבנד חבלה - אפשר לתקן בעזרתו כמעט הכול.
• אבזמים - בגודל התואם את האבזמים של תיק היום או התרמיל שלכם.
• שרוך נוסף לנעליים.
• ערכת תיקון למזרון מתנפח.

8. אוכל
דאגו תמיד לארוז בתיק כמות אוכל אשר תספיק לשהייה של יום נוסף לקמפינג בשטח, מעבר למתוכנן. אוכל זה לא צריך להיות טרי אלא יכול להיות בדמות של חטיפי אנרגיה, פירות יבשים או אוכל מיובש. רצוי שלא לארוז אוכל אשר תצטרכו לבשל או להוסיף מים בכדי לאכול. 
טיפ ריקושט: תהליך העיכול עוזר לייצר חום גוף, כך שמומלץ לאכול לפני שהולכים לישון בלילה קר.

9. מים
כמות המים המומלצת לאדם היא כליטר וחצי לטיול הנמשך כשלוש שעות בתנאי מזג אוויר נוחים ובעוצמת פעילות בינונית. נתון זה יכול להשתנות באופן קיצוני במידה ויצאנו לטייל בסביבה חמה כמו מדבר או יער גשם טרופי וכמובן אם אנו סוחבים משקל רב ומגדילים את עוצמת הפעילות.
מסיבות אלו תכננו היטב את כמות המים איתם אתם יוצאים לטיול, ועל הכמות המתוכננת דאגו להוסיף עוד מספר ליטרים למקרה ותאלצו להישאר בשטח זמן רב יותר מהמתוכנן. בטיולים ארוכים הנמשכים מספר ימים באזורים חמים, לדוגמת שביל חוצה ישראל, מומלץ להטמין מראש מים בשטח בנקודות בהן אתם מתכננים לעבור. במידה ואתם מסתמכים על מקורות מים בדרך, הקפידו להצטייד בבקבוקים למילוי מים ובאמצעי טיהור מים כגון מסננים או טבליות.
במהלך ההליכה הישארו עם אצבע על הדופק, ובמקרה של מחסור במים דאגו לשנות את מסלול הטיול לעבר אזור בו תוכלו למצוא מים לשתייה.10. מחסה חרום
תרמילאים רבים בוחרים לצאת לטיול ללא אוהל או מכסה מתוך נקודת הנחה כי במהלך הטיול ישנו תחת כיפת השמים או בנקודות לינה מסודרות לאורך המסלול. כאשר אתם מתכוננים לטיול ( טרק של מספר ימים או טיול יום) קחו בחשבון מצב שבו תאלצו להעביר לילה בשטח, במזג אוויר קר וגשום כאשר אתם סובלים מפציעה כזו או אחרת.
קיימים היום פתרונות רבים אשר יכולים לסייע לכם במצב שכזה, פתרונות קלים וקומפקטיים אשר לא יכבידו על התרמיל או תיק היום. בין הפתרונות ניתן למצוא:

שמיכה תרמית - במשקל של מספר גרמים וגודל זניח השמיכה תשמור על חום גופכם ותגן מפני רוח וגשם.
• כילה נגד יתושים - מספקת אזור לינה סגור, ותמנע מבעלי חיים שונים לעקוץ אתכם במהלך הלילה.
• פנימית תרמית לשק שינה - במידה והטמפרטורות יורדות נמוך יותר מהמתוכנן, פנימית זו תשפר את יכולת הבידוד של שק השינה.
שקית פלסטיק גדולה - תספק הגנה כנגד רוח וגשם ואף בידוד קל. 

אביזרים נוספים
עשרת המוצרים הקודמים הם המומלצים ביותר לאריזה בתיק לפני יציאה לכל טיול בין אם ארוך או קצר. אביזרים נוספים אשר מומלץ להשתמש בהם שיוצאים לקמפינג:

חומר דוחה יתושים - בין אם בצורה של משחה, ספריי, או אביזרי לבוש אשר יקטינו את הסיכוי להיעקץ.
משרוקית: במקרה ויוצאים לטיול בקבוצה, משרוקית תעזור לכם למצוא את שאר הקבוצה במקרה והתנתקתם, ניתן להמשיך לשרוק גם לאחר שמיתרי הקול התעייפו (באזורים מסוימים בעולם משרוקית תעזור להבריח דובים).
אביזרי תקשורת: מכשירי רדיו או טלפונים סלולאריים יעזרו להזעיק עזרה במקרה הצורך, מומלץ להצטייד במטען סולארי.
אביזרי איתות וסימון: במידה ואתם צריכים לסמן את מקומכם, (עבור משלחת חיפוש לדוגמה), אמצעי כמו מראה פשוטה או בגד בצבע צבעוני ובולט יעזור להבחין בכם.
השארת מסלול מתוכנן: לפני יציאה לשטח הקפידו להשאיר במקום בטוח את תיאור המסלול כפי שתוכנן.
מיומנות: אביזר אחד שאין לו תחליף הוא ידע וניסיון. חשוב מאוד לארוז את כל האביזרים בתיק לפני היציאה לטיול, אך חשוב עוד יותר לדעת להשתמש בהם ולהתנהג באופן אחראי אשר ימנע מראש מצבי סכנה.לסיכום 
רוב התרמילאים והמטיילים כנראה שלעולם לא ישתמשו בפועל ברוב המוחלט של הפריטים הבסיסיים אשר הוצגו בכתבה. לצערנו תרמילאים ומטיילים רבים יוצאים היום לקמפינג בשטח עם החשיבה "לי זה לא יקרה". כאשר אנו יוצאים לשטח, וללא קשר לרמת הידע והניסיון שלנו, עדיף תמיד לצאת מוכנים. מי יודע, אולי תתקלו בשטח באדם אחר אשר יהיה זקוק לעזרה, או אולי למרות ניסיונכם יקרה דבר בלתי צפוי אשר אינו תלוי בכם.
המלצתנו, מתוך גיבוש של תפיסת בטיחות היא לשמור את התיק עם עשרת הפריטים הבסיסיים האלו ארוז תמיד ובהישג יד בבית או ברכב, מי יודע אולי יום אחד הם יעזרו להציל את חייכם.

רשימת ציוד לקמפינג, עשרת הפריטים הבסיסים: