נפאל

תאריך: 01.08.2019

גאוגרפיה

בנוסף בנפאל יש שפלה שטוחה בחלקה הדרומי (טראי) וחלקה המרכזי הוא הרים נמוכים וגבעות, למשל עמק קטמנדו שהוא אחד האזוריים החקלאיים היחידים בנפאל. בעמק זו נמצאת קטמנדו - עיר הבירה של נפאל, מה שהופך את העמק למוקד השלטוני, המסחרי והתרבותי של המדינה ולאזור המודרני ביותר בה.

עם זאת, בנפאל נמצאות 8 מתוך 14 פסגות ההרים הגבוהות בעולם, למשל רכס האנפורנה שבו פסגות שמתנשאות לגבהים מעל 8000 מטר מעל פני הים. הודות למגוון הגאוגרפי של נפאל היא נחשבת לאחת המדינות היפות בעולם. 

הורסטיליות הגאוגרפית היא גם הסיבה לכך שבנפאל שוררים בה 5 אזורי אקלים, למשל אקלים סובטרופי בדרום המדינה. עם זאת, בחודשים יוני-ספטמבר כל שנה המדינה נתונה לחסדיהם של גשמי המונסון – מה שאומר שטיול בה בחודשים אלו אינו מומלץ.

תרבות, שפה ודת

נפאל היא מדינה מגוונת גם מבחינה אתנית ותרבותית. למשל, חלק גדול מהאוכלוסייה הוא ממוצא הודי (למשל הנווארים שמתגוררים ברובם בעמק קטמנדו) , חלקה ממוצא בורמזי וחלקה ממוצא טיבטי כמו בני השרפה והגורונג.

המשמעות היא שבנפאל דוברים שפות שונות. אמנם השפה הרשמית היא נפאלית, אבל דוברים בה גם שפות מקומיות שונות שמקורן מונגולי או טיבטי. גם הדת המקומית היא שילוב של הינדוהיזם עם אלמנטים בודהיסטים – מה שיוצר שילוב מרתק שקיים רק פה.

שילוב זה ניתן לחוות בעיקר בעיר קטמנדו שבה נמצאים מקדשים רבים, בראשם מקדש פשוטפטינאת ומקדשים נוספים בכיכר דורבאר. עם זאת, נפאל היא לא רק מקדשים אלא גם היסטוריה מרתקת. למשל, הערים באקטפור ופטן שנמצאות בעמק קטמנדו נחשבות לדוגמה מוצלחת לשימורן של ערים היסטוריות.

טרקים בנפאל

נפאל נחשבת לבירת הטרקים הבינלאומית ולאחד מהיעדים המרכזיים של תרמילאי העולם. רובם של הטרקים בנפאל יוצאים מעיר הנופש פוקרה, למשל טרק סובב אנפורנה שנחשב לאחד ממסלולי הטרקים הפופולריים במדינה הודות למגוון שלו:  הליכה ביערות גשם, בפסגות מושלגות ובמדבר צחיח בטרק אחד. 

עם זאת, בנפאל יש עוד הרבה מה לעשות. למשל, בפארק הלאומי צ'יטואן שנמצא בשפלה שבדרום המדינה ניתן ליהנות מהטבע באופן פעיל: לרכב על גביהם של פילים, לצאת למסעות בג'ונגלים ועוד – מה שאומר שכל אחד ימצא במדינה הזו את מבוקשו ויחזור הביתה עם חיוך רחב.