נורבגיה

תאריך: 19.08.2019

נורבגיה היא אחת מהמדינות הנורדיות שנמצאות בחבל סקנדינביה שבצפון אירופה. נורבגיה גובלת בשוודיה, רוסיה ופינלנד וכן בים הצפוני, בים הנורבגי, בים ברנץ ובאוקיינוס האטלנטי. משמעותה של המילה נורבגיה (Norveg) היא "הנתיב הצפוני" ואפשר להבין למה – למדינה צורה מאורכת ויש לה קו חוף שאורכו הוא מעל 100,000 ק"מ. 

עם זאת, הודות למיקומה של נורבגיה בנתיבו של זרם הגולף האקלים ברובה נחשב לממוזג יחסית. למרות זאת, העובדה שנורבגיה היא מדינה שמתפרסת על שטחים גדולים האקלים בה מגוון, למשל באזורים שנמצאים הרחק מהחוף האקלים הוא יבש יותר ובאזורים הצפוניים הוא ארקטי. 

תופעות טבע ייחודיות

נורבגיה משתרעת לאורכו של האוקיינוס האטלנטי עד מעבר לחוג הקוטב הצפוני, מה שגורם לכך שיש חלקים במדינה שבהם השמש אינה שוקעת בקיץ ואינה זורחת בחורף. תופעת טבע זו הביאה לכך שנורבגיה מכונה "ארץ שמש החצות".

תופעת טבע נוספת שמתרחשת באזור הקוטב הצפוני בנורבגיה היא הזוהר הצפוני (אורורה בוראליס) – הופעה של אור בצבעים שונים במהלך הלילה. תופעה זו נוצרת כתוצאה מחלקיקים שזורמים בשדה המגנטי של כדה"א ומתנגשים במולקולות שונות באוויר (בעיקר חנקן וחמצן), כך שמשתחררת אנרגיה בצורה של אור.

גן עדן לחובבי טבע

צורה זו בשילוב המיקום הצפוני היא הסיבה לכך שבנורבגיה נמצא הריכוז בעולם של פיורדים –הליך הפשרה של קרחונים שגרם להם להגיע עד מימי האוקיינוס וליצור מפרצים. אחד מהפיורדים המפורסמים בנורבגיה הוא סונגהפיורד – הפיורד הארוך בעולם שאורכו הוא 204 ק"מ והשני בעומקו בעולם. 

המשמעות היא שנורבגיה נחשבת לגן עדן לחובבי טבע הודות לשילוב הנדיר בין פיורדים צלולים, פארקים טבעיים, שמורות טבע מוגנות, יערות שמהווים 30% משטח המדינה, הרים קרחוניים ובעלי חיים ייחודיים. למשל, בנורבגיה נמצא קרחון Jostedalsbreen – הקרחון הגדול ביותר באירופה כולה שאורכו 100 ק"מ ושטחו כ-490 קמ"ר. 

אטרקציות טבעיות והנדסיות

בנורבגיה נמצאים אתרי טבע שזכו להכרה בינלאומית, למשל פריקסוטלן (צוק המטיף) - מדף סלע שמתנשא לגובה של 60 מטר מעל מימיו של פיורד ליסה. אתר זה נחשב לאחת האטרקציות התיירותיות הגדולות ביותר במדינה ולאחת מתצפיות הנוף היפות בעולם.

אתר נוסף ומיוחד במינו הוא טרולטונגה – מדף סלע שמתנשא 700 מטר מעל אגם Ringedalsvatnet ושדומה ללשון ענקית, מה שהקנה לו את שמו שמשמעו בעברית "לשון הטרול". 

כמו כן, נורבגיה מתהדרת באטרקציות הנדסיות שונות. הידועה בהם היא דרך הטרולים – דרך הררית שמורכבת מ-11 פיתולים בשיפוע חד של 9% ושנחשבת לאחד מהמגנטים התיירותיים בנורבגיה.