שביל ישראל

תאריך: 27.05.2019

ההליכה לאורך 1,030 הקילומטרים של השביל עוברת בדרך כל המגוון הנופי של ישראל:  הרים, נחלים, מפלים, יערות, ים ומדבר. מעבר לכך, לאורך השביל פזורים אתרים היסטוריים ודתיים, הוא עובר סמוך ליישובים קטנים וערים גדולות ומאפשר מפגש מרתק עם אנשים ממגוון תרבויות ומגזרים.

אחד הבונוסים הגדולים של ההליכה בשביל ישראל הוא המפגש עם מלאכי השביל, אנשים טובים המתגוררים בסמוך לשביל ומסייעים למטיילים, ללא תשלום, בלינה, ארוחות, הטמנת מים ואוכל, העברת ציוד ועוד.

שביל ישראל בקצרה:

אורך: 1,030 ק"מ

משך ההליכה: מחודש ועד שלושה חודשים. ניתן ללכת גם מקטעים קצרים מהשביל.

נקודת התחלה: בית אוסישקין, קיבוץ דן

נקודת סיום: בית ספר שדה אילת

עונה מומלצת: אביב או סתיו

איפה ישנים? חניוני לילה ותחנות עצירה של החברה להגנת הטבע

איך מתכוננים?

אל תתנו לעובדה שהשביל קרוב לבית להטעות אתכם – ההליכה דורשת הכנות מרובות, בעיקר אם אתם מתכננים ללכת לאורכו ברצף.

ראשית, חשוב לוודא שאתם בכושר טוב שכן מדובר בהליכה עם קטעים מאתגרים רבים, בעיקר באזור הנגב. שנית, יש לדאוג מראש להטמנת מים ואולי גם אוכל באזורים הבעייתיים, העברת ציוד אם יש צורך ומציאת מקום לישון או להתקלח בו כשאין חניונים מוסדרים באזור. את כל אלה תוכלו לעשות מראש או בסיועם של מלאכי השביל, אך יש צורך לתאם איתם לפחות יומיים מראש. ולבסוף, חשוב לדאוג לציוד שתיקחו אתכם לטרק. בשביל זה אנחנו כאן. הנה כל הפריטים שתזדקקו להם במהלך טרק בשביל ישראל:

ציוד מומלץ:

תרמיל גב

יש חשיבות רבה לתרמיל שתיקחו אתכם, שכן מדובר במעין בית על הגב שנמצא אתכם כל היום. לכן חשוב לבחור בתרמיל גדול, חזק ונוח. כדאי לקחת תרמיל בנפח של 75-55 ליטר. תרמיל קטן יותר לא יכיל את כל מה שאתם זקוקים לו ותרמיל גדול יותר ייצור עומס מאוד גדול על הגב שלכם. חשוב למדוד את התרמיל לפני הרכישה ולוודא שמידתו מתאימה לגב שלכם ושאין חיכוכים ושפשופים עם הגוף. חשוב לבדוק גם שגודל התרמיל יאפשר לכם חופש תנועה ושהמשקל מתחלק באופן שווה על הגב. כדאי לבחור בתרמיל עמיד למים ולשים לב לאיכות התפרים והאבזמים.


מנשא מים

מים הם הדבר החשוב ביותר שתיקחו אתכם לטיול, ורצוי לקחת אותם במנשא מים שנושאים על הגב או על האגן, כדי לא למצוא את עצמכם סוחבים חמישה בקבוקים בתרמיל וגם כדי שתוכלו לשלוף את צינורית השתייה ולשתות תוך כדי הליכה במקום לעצור בכל פעם שאתם צמאים, לפתוח את התיק ולהוציא את הבקבוק. מומלץ לבחור מנשא מים שמכיל שלושה עד חמישה ליטר מים, כמות שתשמש אתכם במיוחד באזור הדרום, שם יש מעט מאוד מקורות מים זמינים.


שק שינה

לפני שבוחרים שק שינה, כדאי לזכור שטרק בשביל ישראל הוא לא טרק בהימלאיה, ולכן עדיף לבחור בשק שינה קל ונוח לקיפול, כזה שלא יכביד על הגב שלכם, על פני שק שינה שמתאים לטמפרטורה של 20 מעלות מתחת לאפס. מומלץ לבחור בשק שינה עם פוך טבעי שכן הוא קל יותר ותופס פחות מקום בתיק בהשוואה לשק שינה מפוך סינתטי.


אוהל

אמנם אוהל אינו פריט הכרחי בטיול בשביל ישראל, עם זאת מוטב ללון באוהל שמספק הגנה מגשם, קור, רוח, בעלי חיים וכדומה. בחירת האוהל מושפעת מכמה גורמים, כמו כמות המטיילים שתשתמש באוהל, העונה של הטיול ועוד. לטיול בשביל ישראל באביב יתאים לרוב אוהל שתי עונות, שמספק הגנה מגשם קל, בסתיו ובחורף רצוי לבחור באוהל שלוש עונות, אוהל חזק ועמיד בפני גשם ורוחות חזקות. בכל מקרה כדאי לבחור באוהל קל יחסית שנשיאתו לא תכביד עליכם.


נעלי הליכה

הטרק בשביל ישראל דורש נעלי הליכה עמידות וחזקות שמתאימות לתנאי שטח קשים. חשוב לבחור נעליים גבוהות ואטומות עם בולמי זעזועים חזקים וסוליה עמידה. חשוב מאוד למדוד את הנעל ולהתנסות בהליכה בה לפני הרכישה, שכן אתם הולכים לבלות שעות ארוכות בנעליים האלה, ונעל לא נוחה עשויה לפגום בהנאה שלכם מהטיול.


סנדלים

מלבד נעליים, כדאי להצטייד בסנדלי הליכה עמידות למים שתיקחו אתכם בתיק. הסנדלים יאפשרו לכם ללכת במים או פשוט לאוורר את הרגל בסוף היום.


ביגוד

הביגוד שתיקחו אתכם לטרק תלוי בעונה. בכל מקרה מומלץ לקחת ביגוד תרמי שעשוי מבדים נושמים ומנדפי זיעה, מכנס טיולים ארוך שמתפרק למכנסיים קצרים, חולצות דקות עם שרוול ארוך, לבוש חם ללילות קרים, גרביים מנדפי זיעה, מעיל גשם (בעונה), בגד ים וכובע להגנה מהשמש.


ציוד נוסף לטרק בשביל

כיסוי לתרמיל להגנה מחדירת מים, מזרן שטח, רצוי מזרן פלציב קל שניתן לגלגל ולקשור, ציוד לבישול ואכילה (גזייה, סיר קטן, כלי אוכל), תיק רחצה, נייר טואלט, ציוד עזרה ראשונה, תכשיר דוחה יתושים, תכשיר הגנה מהשמש, פנס (רצוי פנס ראש), מפת סימון שבילים.