מטיילי שביל ישראל ושביליסטים

תאריך: 13.06.2019

שביל ישראל – בין מטיילי יום ושביליסטים

שביל ישראל...שמעתם עליו?

"שביל ישראל...מה? בטח שמעתי...ברור. זה השביל הזה של המדינה, נו, מה שהחבר'ה הצעירים עושים. לקחתי פעם את הילדים לשם"

זה התשובה שתקבלו מהרבה אנשים מעל גיל שלושים ומשהו

אם לעומת זאת תשאלו היום חבר'ה לקראת סוף תיכון/צבא/מכינה התשובה תראה יותר כמו "קלללל...חולם עליו כבר שנתיים. שניה מסיים תיכון/צבא/מכינה, אורז תיק, וסחבק על השביל"

אבל הדבר המדהים, זה שאם תשאלו הרבה מאוד אנשים בגילאים 50-75 את אותה שאלה, תופתעו לגלות שהתשובה היא משהו בסגנון:" שביל ישראל? בודאי, אני צועד אותו כבר כמה שנים עם קבוצה"

אז כמו שאפשר לראות השביל נראה אחרת בכל שלב בחיים, ואין דרך אחת לעשות אותו.

בתור טרק, שביל ישראל נחשב לאחד המרתקים בעולם, ללא ספק מהמגוונים שיש. אחרי שנשיונל גאוגרפיק בחר בו לאחד מ-20 הטרקים הטובים בעולם, גם באים לפה לא מעט תיירי טרקים שבאים לראות על מה המהומה. אבל למרות שמדובר בארצנו הקטנטונת, כמו שכנראה שרוב האנשים לא היו יוצאים חודשיים רצוף לטרק בשום מקום אחר בעולם, מי שעושה אותו בתור טרק רציף חייב להבין ששביל ישראל זה דבר שדורש זמן, כח רצון, עבודת הכנה ודורש גם ציוד מתאים.

לעומת זאת, כאשר מגיעים לשלב שבו החלטת ששביל ישראל הוא פרויקט שחייבים להשלים, אבל לעשות אותו בבת אחת זה כנראה לא על מידותיך (או יותר נכון – למי יש עכשיו חודשיים רצופים להקדיש לנושא ולקחת חופש מכל שאר החיים?) – הליכה במקטעים מספקת פתרון מצוין לנושא. נכון שזו לא אותה חוויה, אבל כאשר מטיילים במקטעים, יש פנאי לחקור באמת את השביל, להכיר את כל הסיפורים הרבים שיש למקומות בארץ להציע, ולישון במיטה מפנקת בסוף היום. הרבה אנשים עושים מזה תחביב ארוך טווח. לא מעט אנשים נרשמים גם לקבוצות הליכה שעוזרות להם בהגשמת הפרויקט הזה. גם אנשים אלו זקוקים לציוד מתאים בכדי לבצע את השביל. ציוד דומה אבל קצת אחרת.

בואו נבדוק מהו הציוד הבסיסי שכדאי שיהיה לכם ומה ההבדלים בציוד בין סוגי המטיילים:

נעליים מספר אחת והכי חשוב. נעל התעמלות? בלנסטון? לא יוצאים למרוץ פאריז-דקאר עם פורד פוקוס. היא נוחה, אמינה, אבל פשוט לא מתאימה. נעל הליכה זה הדבר הראשון שאתם חייבים לדאוג לו לפני יציאה לשביל. אם אתם יוצאים לטרק (עם משקל על הגב) נעליים שמוגדרות trekking עם סוליה מחורצת ועבה ובולם זעזועים משמעותי זה דבר חשוב.

 אם בטיולי יום עסקינן, אפשר נעל יותר קלה המוגדרת hiking שגם תעלה לכם קצת פחות. גםהיא צריכה להיות גבוהה, עם סוליה קשיחה וטובה ועדיף עמידה למים. חשוב מאוד! – לא לנעול את הנעל בפעם הראשונה בשביל! ללכת איתה "על יבש" בבית וברחוב קצת לפני – לתת לרגל להתרגל אליה.

תרמיל אז אם אנחנו יוצאים לחודשיים לשביל – הכירו את הבית החדש שלכם! מאוד מומלץ להשקיע בתיק איכותי, 60-80 ליטרים,  עם מערכת גב טובה ורצועות אגן המורידות משקל מהכתפיים, מספיק תאים לאחסון ובד עמיד שלא יקרע לכם במהלך הטרק.

למטיילי המקטעים, הבחירה פה קצת פחות משמעותית. בסופו של דבר, התיק אמור לסחוב מים, קצת מזון ודברים קטנים למהלך היום. תיק 25-30 ליטר אמור להספיק, וכדאי מאוד שגם לו יהיה מקום יעודי לשלוקר מים...

שלוקר מה שקראו לו פעם נאד מים...פה כבר לא משנה אם אתם בטרק או במקטעים. תרכשו אחד. הגוף שלנו לא יודע לספוג כמות גדולה של מים בבת אחת (עד 300 מ"ל בחצי שעה תלוי בטמפרטורת המים). כאשר אנחנו משתמשים בבקבוק בכדי לשתות במהלך צעידה, אנחנו לא נרצה לעצור כל כמה דקות, להוריד את התיק, להוציא את הבקבוק ולשתות. לכן כאשר נעצור כבר – נשתה הרבה בשביל "להשלים". מה שיקרה שהרבה מאוד מהמים יצאו ישירות בשתן והגוף לא יספוג אותם. שלוקר פותר את הבעיה הזו בכך שאפשר לשתות ממנו מתי שרוצים בשלוקים קטנים.

מקלות הליכה טוב...זה לזקנים. אז זהו שממש לא. כל מי שצועד במסלול הליכה מאתגר, כדאי לו מאוד לאמץ את ההרגל של מקלות הליכה. ברגע שתתרגלו – לא תבינו איך צעדתם בלעדיהם. מי שסוחב משקל רב, המקלות הן פשוט הכרח, אבל גם במקטעי יום, זה אביזר שמוריד עומס מהרגליים, עוזר ליציבות בתנאי שטח בעייתיים, ועוזר להליכה יותר מהירה ובטוחה.

אז מה עם כובע, מכנסיים, מעיל גשם, פנס ראש, גזיה, אוהל ועוד? הכל צריך, אבל גם מסע של 1000 ק"מ (בימינו 1100 אבל מי סופר) מתחיל בצעד אחד...:-)

בברכת צעידה נעימה

אבי פרג'ון, על השביל

הכותב הוא הבעלים של חברת על השביל, המתמחה בקבוצות הליכה בשביל ישראל

https://www.al-hashvil.co.il/שביל-ישראל/