איך לבחור שק שינה?

תאריך: 15.07.2018

אחד הפריטים הקשים יותר להתאמה לקראת הטיול אך גם החשובים ביותר (נמנה עם שלושת האביזרים החשובים בטיול) הוא שק השינה. תאר לעצמך מצב שבו אתה עומד לישון בטמפרטורה של מינוס 7 מעלות צלזיוס, ולפעמים עוד פחות, מבלי יכולת להדליק חימום (כמה אנשים אתה מכיר אשר היו מוכנים ללכת לישון בתוך המקפיא??). מצד שני במהלך הטיול יתכן ותהיה זמן רב על חוף שטוף שמש לבוש רק בבגד ים מה תעשה עם שק השינה בשלב זה? הבעיה כה קשה עד כדי כך שמטיילים רבים בוחרים לוותר על שק השינה מתוך אמונה כי ניתן לשכור שק שינה במהלך הטיול וכי אין צורך לסחוב פריט כבד ויקר לאורך טיול שלם. 
דעה זו, כי ניתן באזורים מסוימים בעולם לשכור שק שינה אינה מוטעית, אך רגע לפני שתחליטו באופציה זו שאלו את עצמכם את השאלות הבאות: 

1) האם ארגיש טוב בשק שינה אשר ישנו בו לפני? שק שינה הוא פריט אישי כמו נעליים. האם תסכימו לשכור נעליים אשר ננעלו על ידי כמות רבה של מטיילים? 

2) האם אני מוכן לקחת את הסיכון בכל הקשור לשק השינה המושכר? יכולת הבידוד של שק שינה פוחתת לאחר מספר שנים של שימוש, האם תסכים לצאת לישון בטמפרטורות של מינוס 2 מעלות ואף פחות, כאשר אין לך שום יכולת לדעת מה גיל שק השינה המושכר והאם באמת יעבוד וישמור על חום גופך? 

3) האם יהיה שק שינה זמין במלאי כאשר ארצה לצאת לטרק? תאר לעצמך מצב שבו הגעת ליעד אך בפועל אין שק שינה זמין להשכרה, מה תעשה עכשיו? 

4) האם תשתמש בשק השינה רק במהלך הטרק? טיילים רבים מצאו את עצמם ישנים באכסניות קפואות כאשר כל מה שעומד לרשותם בכדי להתחמם הן שמיכות דקות ומעופשות. 

אם מצאת את עצמך מבולבל לאור שאלות אלו, ייתכן והפתרון עבורך הוא לצאת כבר מהארץ עם שק שינה בתרמיל, אך כפי שהוזכר הבחירה איננה פשוטה, כיצד ניתן לבחור ממגוון גדול כל כך של שקי שינה את שק השינה המתאים ביותר עבורך? בכדי לענות על כך ולהבטיח נוחות מרבית, יש לקחת בחשבון את הדברים הבאים: 


שלב א’ – תכנון נכון.

באיזה שלב בוחרים שק שינה. 
שק השינה הוא פריט גדול, כבד ויקר ביחס לשאר הפריטים אותם תארוז לטיול, מכאן שעדיף לבחור את שק השינה בין הפריטים הראשונים, עוד לפני התרמיל (ולפעמים אפילו עוד לפני הנעליים). הסיבה לכך היא שבשל גודלו ומשקלו הגדול יחסית של שק השינה, יש לשק השינה השפעה ישירה על גודל ויכולת נשיאת המשקל של התרמיל אתו נצא לטיול. ככל ששק השינה אותו תבחר, יהיה קטן יותר וקל יותר, התרמיל אותו תבחר גם כן יוכל להיות קטן ובעל מערכת גב פשוטה יותר (ייתכן מאוד שכתוצאה מכך גם יהיה זול יותר). מאותה סיבה ניתן להבין גם את ההשפעה על הנעליים, ככל שהמשקל אותו נסחב על הגב יהיה קטן יותר, הצורך שלנו בבלימת זעזועים ויכולת תמיכה של הנעליים ישתנה מנעליים המותאמות למשקלים כבדים, לנעליים המותאמות למשקלים בינוניים. 

מה אופי הטיול 
אופי הטיול שלך משפיע רבות על שק השינה אותו תבחר. ישנן מספר שאלות בסיסיות עליהן אתה תצטרך לענות לפניי בחירת שק השינה: 

1) מה טווח הטמפרטורות בהן אטייל  – אין ספק שזו שאלה קשה למענה מפני שייתכן ותהיה מושפעת מגורמים רבים כגון: הגבהים אליהם אגיע במהלך הטיול, לאיפה אני נוסע?- ניתן למצוא חופים במקסיקו ובאלסקה, אך אין ספק שבאלסקה קר יותר. באיזו עונה של השנה אני נוסע? חורף או קיץ. במידה ואתה מתקשה להחליט מה טווח הטמפרטורות אליהן אתה צריך להתכונן, צוותי היועצים שלנו ישמחו לעזור לך.

2) מה אופי הטיול? תרמילאי - כלומר הציוד נמצא רוב הזמן על הגב ולכן יש חשיבות גבוהה למשקל נמוך ואריזה קטנה. או ג’יפאי – כלומר אין בעיה של שטח אכסון וכמובן שלא אתה סוחב את הציוד.

דע את עצמך 
שק השינה ויכולתו להתאים לטמפרטורות שונות, מושפע מאוד מגורמים פיסיולוגיים בסיסיים כגון: 

1) מין המשתמש: קיימים היום שקי שינה המותאמים במיוחד לנשים כלומר יש לקחת בחשבון כי אישה אשר תישן בשק שינה המותאם לגבר, רוב הסיכוי שתסבול מקור במהלך הלילה

2) מודעות עצמית: שאלו את עצמכם האם אני סובל מעודף קור או מעודף חום?
שלב ב’- בחירת שלושה שקי השינה                                                  
המגוון של שקי השינה ברשת חנויות ריקושט גדול במיוחד, (לקטלוג שקי השינה), וכשלב ביניים מומלץ למצוא עד שלושה שקי שינה אשר עונים לצרכיך. צוותי היועצים בחנויות ישמחו לעזור לך לצמצם ולברור את שקי השינה המתאימים לך תוך התייחסות לצרכיך האישים ומתוך התחשבות בפרמטרים הבאים:

• טמפ’ COMFORT של שק השינה - זוהי למעשה טמפרטורת המינימום בה יכול אדם ממוצע לישון בנוחות בתוך שק השינה. אך שימו לב כי טמפרטורה זו נקבעת כאשר אנו ישנים בתוך אוהל על מזרון ובנוסף לבושים בביגוד תרמי. טמפרטורה זו נקבעת במכוני תקנים שונים בעולם בשתי דרכים שונות: התקן האמריקאי שהוא התקן הוותיק יותר והתקן האירופאי אשר הופך להיות התקן הנפוץ יותר, בשל יכולת הדיוק והאמינות הגבוהה יותר מבין התקנים. שימו לב כי טמפרטורת הcomfort היא רק מדד לטמפרטורה אליה יתאים שק השינה ולא אמת חקוקה באבן. מומלץ להיעזר באחד מיועצי ריקושט על מנת לקבל חוות דעת נוספת לגבי הטמפרטורה האמתית אליה יתאים שק השינה. 

• משקל וגודל - שני הנתונים הקורצים ביותר בבחירת שק שינה. ככלל שק שינה קטן וקל יותר, לרוב יהיה יקר יותר בשל שימוש בחומר מבודד ובדים איכותיים יותר. כאשר אנו נתקלים בשק שינה קטן, קל וזול במיוחד מומלץ לבדוק לעומק את איכות שק השינה, אומנם אין זה מחייב כי שק שינה שכזה לא יהיה אמין אך מומלץ לשאול כיצד הגיע לטווח מחירים נמוך. 

• סוג הבידוד - קיימות שתי משפחות עיקריות של חומריי בידוד 

1) סינתטי: יתרונות - זול יותר, עמיד יותר בתנאי רטיבות, מנגד החסרונות הם- משקל גדול יותר, עמיד פחות לאורך השנים, נארז גדול יותר.

2) פוך: יתרונות- יחס טמפרטורה/משקל גבוה מאוד, עמידות גבוהה של שק השינה לאורך השנים, נעים במיוחד לשינה מנגד החסרונות הם- רגיש לרטיבות, יקר, תזוזה של הבידוד ויצירת "נקודות קרות". 

• התאמה לאזורי אקלים שונים - אחד האתגרים הגדולים ביותר אותם מציב התרמילאי לשקי השינה הוא לבודד באופן מושלם בתנאי אקלים שונים לדוגמא, התרמילאי הנוסע לדרום אמריקה יחפש שק שינה אשר יתאים לטווח טמפרטורות שבין 5 מעלות ועד מינוס 7 ובנוסף ידרוש שיתאים גם לשימוש עתידי בארץ. הפתרון לבעיה זו נמצא ביתרון נוסף של בידוד הפוך על פני הסינתטי. בעוד בידוד סינתטי מתאים לטווח טמפרטורות מצומצם, בידוד פוך בשל יכולותיו הטבעיות, מסוגל להתאים לטווח גדול הרבה יותר של מעלות, לדוגמא ידועים שקי שינה עם בידוד פוך המתאימים למינוס שבע מעלות אשר נמצאו נוחים גם בפלוס שתי מעלות.

• יכולת נשימה של שק השינה - כאשר אנו ישנים משחרר גופינו כמויות גדולות של מים. על מנת להבטיח ששק השינה ימשיך לבודד מפני הקור יש לבדוק האם הבדים והבידוד מהם בנוי שק השינה אכן מאפשרים הוצאה של המים אל מחוץ לשק השינה. 

• משך החיים של שק השינה - הבידוד אשר נמצא בתוך שק השינה קורס לאורך הזמן ופוגע ביכולת הבידוד של שק השינה. בכדי להתמודד עם בעיה זו ניתן לראות כי דגמים רבים יותר של שקי שינה מגיעים בשק אכסון ולא דחוסים בתוך שק כיווץ ובכך מבטיחים את אורך החיים הארוך ביותר הניתן (עצת מומחים: מומלץ לקנות את שק השינה אשר משמש לתצוגה בחנות ובכך להבטיח לכם את שק השינה שבו הבידוד נמצא במצב הטוב ביותר.) על מנת להבטיח אורך חיים ארוך ככל הניתן לשק השינה מומלץ שלא לדחוס את שק השינה יתר על המידה במהלך הטיול ובבית מומלץ לשמור את שק השינה פתוח ואף לתלות בארון.

• יכולת חיבור של שני שקי שינה - זוגות אשר נוסעים יחד יתכן ויעדיפו לקנות שני שקי שינה הניתנים לחיבור ולמעשה ליצור בשטח שק שינה זוגי. 

שלב ג’- מדידת שק השינה ובחירת שק השינה הנוח מבין השלושה. 

לאחר שבחרת מספר שקי שינה אשר עונים על הצרכים שלך בטיול, מומלץ למדוד את שקי השינה ולבחור מתוכם את שק השינה הנוח ביותר. לנוחות והתאמת גודל שק השינה למבנה גופך יש השפעה רבה על איכות השינה שלך בשטח, ככל ששק השינה יהיה נח יותר כך גם תישן טוב יותר בשטח. 
שקי השינה הנמכרים ברשת ריקושט נמצאים תחת אחריות היצרן ומומלץ לברר עם היועץ בחנות לגביי האחריות של שק השינה אותו בחרת. 
בכדי להאריך את חיי שק השינה עד כמה שניתן, מומלץ לאכסן את שק השינה כאשר הוא פתוח, (תלוי בארון או פתוח בתוך שק אכסון), ולשמור אותו במקום מוצל ויבש. במהלך הטיול אין בעיה לדחוס את שק השינה בשק הכיווץ אך מומלץ לזכור כי ככל שנדחס פחות את שק השינה כך יתארכו חייו. 
הוראות כביסה של שק השינה 

ככלל מומלץ לנקות שק שינה בכדי להחזיר לו את יכולת הבידוד. עבור כל שק שינה ישנם הוראות כביסה שונות המוצמדות עם פתק אל שק השינה. במידה ואין הוראות יצרן לכביסה, העדיפות היא שלא לכבס את שק השינה אלא לאוורר אותו במקום מוצל. במידה ובחרתם בכל זאת לכבס את שק השינה יש להבדיל בין שק שינה סינתטי לפוך. 
שק שינה סינתטי, מומלץ לכבס ביד ולא במכונה תוך שימוש בתכשירי ניקוי המיוחדים לשקי שינה. חשוב להקפיד על שטיפה במים והוצאת חומרי הניקוי. ייבוש שק השינה יעשה במצב מאוזן (חשוב שלא לתלות את שק השינה) ובצל. מומלץ להפוך מידיי פעם את שק השינה ולזכור שתהליך זה עלול להמשך מספר ימים. 
שק שינה פוך, תהליך הכביסה של שק שינה שכזה יכול להיות מסובך יותר ולכן ייתכן ועדיף למסור למכבסה המתמחה בכיבוס מוצרי פוך (שימו לב!!! בדקו מה האחריות של המכבסה במידה ויש נזק לשק השינה). במידה ובחרתם לכבס בבית כבסו ביד בצורה העדינה ביותר ובמים קרים, תוך שימוש בחומרי ניקוי המותאמים במיוחד למוצרי פוך. שימו לב כי המשקל הכבד של שק השינה בעקבות המים אשר נספגו פנימה, יכול להוביל להרס השק ולכן דאגו להזיזו בעדינות רבה תוך כדי תמיכה מלאה בפוך ובדרך זו תמנעו תזוזה של הפוך. כייבוש ראשוני יש להניח את שק השינה במקום מוצל כאשר הוא פרוס לחלוטין באופן מאוזן עם תמיכה מלאה. לאחר כחמישה ימים לאחר שרוב המים יצאו משק השינה, יש להעביר את שק השינה למכונת יבוש בגודל מסחרי להמשך תהליך הייבוש . לתוצאה מושלמת מומלץ להוסיף לתוך המכונה כדורי טניס אשר יעזרו להפריד גושי פוך. 

שיפור חווית השימוש בשק השינה                                                
בעת בחירת מוצר חשוב תמיד לזכור כי יש הבדל מהותי בין המציאות בחנות לבין המציאות שעמה נתמודד בשטח. בכדי להבטיח חוויה מושלמת משק השינה מומלץ להיעזר באביזרים הבאים: 

• מזרון שטח
ראשית כל מזרן שטח הינו מצע נוח לשינה אשר מפריד ביננו לבין האבנים שעל הקרקע. חשוב עוד יותר מזרן שטח יבודד מהקור אשר מגיע מהקרקע עליה אנו ישנים ובכך יאפשר לשק השינה להתאים לטמפרטורת ה COMFORT אליה הוא מתחייב, בין סוגי המזרונים ניתן למצוא: 
מזרון פלציב- העשוי חומר מוקצף אשר לוכד בתוכו אויר וכך יוצר שכבת בידוד, בין מזרוני הפלציב ניתן למצוא עיצובים וטכנולוגיות מיוחדות אשר מתאימות כל סוג מזרון לתנאי קרקע וקור שונים. 
מזרון מתנפח עצמאית – מזרון זה הבנוי מספוג " תא פתוח" הנמצא בתוך מעטפת אטומה ובעל שסתום לוויסות כמות ולחץ האוויר הוא אחד הבחירות הטובות ביותר לנוחות שינה ובידוד גבוה מהקרקע. מנגד חסרונו נמצא במשקלו הגדול (ביחס למזרון פלציב), מחירו ובסיכון בכך שעלול להתפנצ’ר. 
מיטות מתנפחות- מזרונים עבים המתנפחים בעזרת משאבה. מזרנים אלו המגיעים בגודל יחיד או זוגי מתנפחים לגודל של מזרן בייתי ונוחים בהתאם אנשים רבים אף בוחרים להשתמש בהם כבמזרון בייתי לשימוש בזמן הגעת אורחים. מזרנים אלו כבדים במיוחד ולכן לא יתאימו לטיול רגלי.

• שק כיווץ אטום למים 
שק השינה הוא אחד האביזרים החשובים ביותר אשר חייבים לעבוד גם כאשר הכל התקלקל. דמיינו לעצמכם מצב שבו במהלך הטיול נרטב כל התרמיל והציוד שבתוכו. כיצד תבטיחו ששק השינה יישאר יבש? בדיוק לצורך זה קיימים היום שקי כיווץ לשקי שינה אטומים למים. 

• בקבוק מטיילים/שקיות חימום 
למקרים בהם הטמפרטורה צנחה אל מתחת לטמפרטורת ה-COMFORT של שק השינה, מומלץ להצטייד בשקיות חימום או בבקבוק מטיילים אותו ניתן למלא במים חמים. פשוט הכניסו את שקית החימום או בקבוק המים לתוך שק השינה ,באופן אשר לא יגע בגופכם (למניעת כוויות) ועזרו לשק השינה להתחמם.

• תכשירי ניקוי מיוחדים לשקי שינה 
על מנת לשמור על אורך החיים ויכולת הבידוד של שק השינה, מומלץ לנקות את שק השינה לפי הצורך. לצורך כך רצוי להשתמש בחומרי ניקוי מיוחדים אשר יוצרו במיוחד למטרה זו.

• ביטנת חימום לשק שינה (LINER)
אחת הדרכים היעילות ביותר להגדלת טווח טמפרטורת שק השינה היא הוספת ביטנת חימום מיוחדת. ביטנה זו מסוגלת להעלות את טווח טמפרטורת ה COMFORT של שק השינה בכחמש מעלות צלזיוס. בעזרת שימוש בבטנה שכזו ניתן לקנות שק שינה קטן קל וזול יותר אשר יתאים לנו לשימוש עתידי גם בשבילי ארצנו.