איך בוחרים מנשא ילדים נוח ועמיד לטיולים?

תאריך: 07.10.2018

תמיד אהבתי לטייל, לקום בבוקר פשוט לתפוס את התרמיל ולצאת לטיול של יום או יומיים בשטח. בשש השנים האחרונות החיים שלי קצת השתנו ושלושה ילדים קטנים נוספו למשוואה, אז במקום לוותר על האהבה שלי לטיולים, החלטתי לצרף את הילדים שלי אל כל הטיולים, פשוט על ידי שימוש במנשא ילדים.
בכתבה זו אעבור על מספר דגשים עיקריים בבחירת מנשא ילדים כך שגם אתם תוכלו להמשיך ולטייל.

מידע בסיסי על מנשאי ילדים

כאשר בוחרים מנשא ילדים, חשוב להתייחס למשקל וגיל הילד ולבדוק מה התחייבות היצרן בכל הקשור ליכולת נשיאת משקל על ידי המנשא.
עבור תינוקות צעירים, הפתרון הוא פשוט, קיימים מנשאים אשר ממקמים את התינוק בקדמת הגוף באופן אשר עוטף את התינוק ומקנה לו תחושת חום וביטחון. מנשאים אלו אהובים במיוחד על התינוקות הצעירים (ועל ההורים אשר מגלים שהתינוק נרדם היטב בתוך המנשא). מנשאים אלו מתאימים לעיתים לנשיאת תינוק השוקל עד 13 ק"ג, אך במשקלים כאלו הופכים להיות לא נוחים לנשיאה עבור ההורה.
עבור ילדים גדולים יותר, נעדיף להשתמש במנשא ילדים בעל מסגרת מתכתית אשר ממקם את התינוק על גב ההורה. אחד הדגשים העיקריים במעבר למנשא מסוג זה הוא שהתינוק חייב להיות מסוגל לשבת בכוחות עצמו מבלי סיוע. במידה ואתם לא בטוחים האם התינוק מוכן למעבר למנשא ילדים, התייעצו עם רופא הילדים. מנשאי ילדים מסוג זה מתאימים לרוב לשימוש עבור ילדים במשקל 7 ק"ג (6-8 חודשים) ועד משקל של 18 ק"ג. קיימים מנשאים המסוגלים לסחוב משקל רב יותר וציוד נוסף, אך עצה קטנה, זכרו כי לבסוף אתם הם אלה שסוחבים את המשקל והקפידו שלא להעמיס על גבכם יתר על המידה.


מושגים בסיסיים במנשא ילדים
כאשר בוחרים בין מנשאי ילדים כדי לתת את הדעת על מספר מאפיינים הקיימים בכל המנשאים וכך לבחור את המנשא הטוב ביותר עבורכם.

מערכת גב - בדומה למערכת גב בתרמיל, קיימת חשיבות רבה להתאמה בין גב ההורה לבין המנשא. התאמה נכונה של מערכת גב תבטיח נוחות נשיאה של המנשא במשך הטיול. 
(לקריאה נוספת על התאמת תרמיל למטייל לחצו כאן)
דגש עיקרי בבחירת מערכת גב בתרמיל, הוא בחירת מערכת גב הניתנת לכיוון. אומנם לרוב הורה אחד יהיה זה אשר יסחוב את המנשא אך מערכת גב הניתנת לכיוון תאפשר נוחות נשיאה גם עבור ההורה השני. באופן דומה לבחירת מערכת גב בתרמיל, ככל שהטיול ארוך יותר או המשקל אותו נסחב על הגב גדול יותר, נחפש מערכת גב בעלת אפשרויות כיוון רבות יותר.

רגלית - מוט זה הנמצא בחלקו האחורי תחתון של המנשא, מעניק למנשא יציבות כאשר הוא מונח על הרצפה בזמן הכנסת/הוצאת הילד. ברוב המנשאים ניתן לקפל את הרגלית כך שלא תפריע לנו בזמן ההליכה. מומלץ לבדוק האם הרגלית נפתחת בקלות ובנוסף האם היא אכן יציבה.

מסגרת - ברוב מנשאי הילדים נמצא מסגרת חיצונית עשויה מאלומיניום. מסגרת זו תקבע את יכולת נשיאת המשקל של המנשא.

נוחות הילד - במידה שווה לחשיבות הנוחות של ההורה יש להקפיד על נוחות הילד. בין מנשאים ניתן למצוא אפשרויות כיוון שונות של כיסא הילד באופן אשר יבטיח נוחות ישיבה ויציבות הילד בתוך המנשא, תוספות של ריפוד ותמיכה אשר יבטיחו את יציבות הראש של הילד במהלך ההליכה. מומלץ להקפיד כי סביבת הילד אינה הופכת להיות "חנוקה" בשל ריבוי ספוגים, וכי יש שימוש בחומרים אשר יאפשרו זרימת אוויר סביב הילד. 

ידיות הרמה – ידיות אלו ישמשו אותנו בזמן העמסת/הורדת המנשא על הגב. מומלץ לבחור מנשא בעל שתי ידיות שכאלו, (אחת מלפנים ואחת מאחור), וחשוב לראות שהן גדולות וחזקות מספיק בכדי להתמודד עם משקל המנשא כאשר הילד יושב בתוכו.

אביזרים – כאשר בוחרים מנשא מומלץ לחשוב על אופי ותדירות הטיולים אליהם תצאו כמשפחה. ככל שהטיולים ארוכים ומאתגרים יותר מומלץ להצטייד במנשא בעל אביזרים נוספים כגון:

1. תא לאכסון חפצים.
2. משטח החתלה.
3. כיסוי גשם.
4. צלון לילד מפני השמש.
5. תיק יום הניתן לניתוק.
6. מקום למערכת שתייה.התאמת המנשא לילד
אחד הדברים החשובים ביותר בבחירת מנשא הוא בדיקת נוחות הילד, לכן הורים רבים יעדיפו לבדוק ראשית כי המנשא מתאים לילד ורק לאחר מכן יבדקו האם המנשא נוח להורה. זכרו במידה ולילד לא יהיה נוח במנשא, הילד יתחיל לזוז לצעוק ולבכות במהלך הטיול והסיכוי שהילד יירדם במנשא יקטן (לטוב ולרע). עבור חלק מהילדים תהליך בחירת המנשא עלול להיות מלחיץ, לכן הקפידו לשמור על סביבה רגועה עבור הילד.

כאשר בוחרים מנשא הניחו את הילד באופן הבא:

1. הניחו את המנשא על הרצפה והקפידו על פתיחה מלאה של הרגלית.
2. לפני הושבת הילד, התאימו את גובה הכיסא כך שראש הילד יהיה ממוקם באופן אשר יאפשר לו לראות את הסביבה החיצונית אך מבלי שיהיה גבוה מידי עם חשש לנפילה אל מחוץ למנשא.
3. הרפו את כל רצועות ההידוק.
4. הניחו את הילד בתוך המנשא וודאו שהרגליים עוברות בצורה נוחה דרך פתחי הרגליים וכי שום רצועה אינה לוחצת עליהן.
5. הדקו את כל הרצועות הקיימות במנשא באופן סימטרי, עד אשר הילד יושב בצורה מעוגנת בתוך המנשא.
6. הדקו את הרצועה החיצונית (עם קיימת) באופן אשר יהדק את תא הישיבה וימנע תנועה חופשית של הילד.
7. וודאו כי כל הרצועות יושבות באופן נוח וכי אף רצועה אינה חונקת או פוצעת את הילד.

התאמת מערכת הגב לגוף ההורה:
כאשר מתאימים את מערכת הגב לגוף ההורה, חשוב לזכור כי במנשא ילדים ה"משקל" הוא הילד. לכן לא נרצה לתאם את המנשא כאשר הילד יושב בתוכו מחשש לפציעת הילד. בשלב הראשוני של התאמת מערכת הגב השתמשו במשקולת (ספרים, תפוחי אדמה וכו’) בכדי לדמות את משקל הילד והשאירו את הילד מחוץ למנשא.

כעת התאימו את מערכת הגב באופן זהה להתאמת תרמיל:

1. התאימו את אורך מערכת הגב.
2. מקמו והדקו את רצועות המותן סביב עצמות האגן.
3. הדקו את רצועות הכתפיים.
4. הדקו את רצועת החזה.

התחושה המתקבלת בסוף צריכה להיות של חלוקת משקל המנשא כאשר 80% ממנו נמצא באזור האגן ו 20% מהמשקל מונח על הכתפיים.

עצות לשימוש במנשא ילדים
1. הרמה והורדה של המנשא – הרמה של מנשא ילדים דומה להרמה של תרמיל כבד. בפעמים הראשונות שאתם מרימים את המנשא בקשו מחבר לעמוד קרוב אליכם ולעזור בהרמה. שלבים: הרימו את המנשא בידית הנשיאה, הניחו את המנשא על הכתפיים, הדקו את חגורת המותן. להורדת המנשא, פתחו את חגורת המותן, החזיקו את ידית הנשיאה הממוקמת מאחורי הראש והעבירו את המנשא לקדמת הגוף, איחזו את ידית הנשיאה השנייה והניחו את המנשא על הרצפה (וודאו כי הרגלית פתוחה היטב).

2. עצות כלליות:

• הקפידו להשגיח על הילד כאשר הוא נמצא בתוך המנשא.

• ילדים נוטים להירדם בתוך המנשא, בדקו מידי פעם את תנוחת גופם.

• מנשאי ילדים אינם יציבים דיים בכדי לשמש בתור כיסא, כאשר עוצרים למנוחה יש להוציא את הילד מהמנשא.

• אין להניח את המנשא כאשר הילד בתוכו על שולחן או משטח גבוה לחשש מנפילה.

• אין להשתמש במנשא במידה ומזהים נזק לשלדה או לרצועות המנשא.

• דאגו להגן על הילד ממזג האוויר: שמש/רוח/גשם.

• הליכה עם מנשא ילדים על הגב מובילה לחוסר יציבות בהליכה, השתדלו להימנע מהליכה על משטחים חלקים ו/או לא יציבים, בנוסף שימוש בנעלי הליכה ומקלות יסייע בשמירה על יציבות.

• חבשו כובע גם אם אין שמש, הכובע ימנע מהילד למשוך לכם בשער.