ויאטנם

תאריך: 01.08.2019

ויטנאם היא מדינה בדרום-מזרח אסיה שגובלת בסין מצד צפון ובמדינות לאוס וקמבודיה מצד מערב. ויטנאם כוללת 3 פרובינציות מבחינה גאוגרפית: דלתת הנהר האדום ורכס הפנסיפן בצפון המדינה, חוף ים סין הדרומי במרכז ויטנאם ודלתת המקונג בדרום המדינה.

לכל אחת מפרובינציות אלו ייחוד משלה, למשל דלתת המקונג מפורצת באמצעות מאות פלגי מים ומאופיינת בקילומטרים רבים של שדות אורז – מה שהופך אותה לאזור המפותח ביותר מבחינה כלכלית וחקלאית במדינה. לעומת זאת, רכס פנסיפן נמצא באגן ההיקוות של נהר המקונג והנהר האדום – מה שהופך אותו לקשה לגישה הודות לסלע הוולקני ממנו עושה עשוי וליערות סביבו.

טבע מגוון וחוויה לכל החושים

אחת הסיבות שבגינן ויאטנם הפכה ליעד תיירותי פופולרי נעוצה בעובדה שהיא מגוונת מבחינת הטבע. זו אחת המדינות היחידות שבה ניתן למצוא הרים מיוערים, חופים בתוליים  עם חול רך, מים צלולים ואתרי צלילה לצד שדות ירוקים ואינסופיים של אורז שמשתרעים מאופק לאופק – מה שמבטיח שכל ביקור במדינה יהפוך לחוויה בלתי-נשכחת ושכל אחד ימצא בה משהו לאהוב. 

עם זאת, אחת האטרקציות שאסור לוותר עליהן היא מפרץ האלונג – מפרץ עם אלפי איים מאבן גיר קראסטית ומי טורקיז צלולים. אחת החוויות המרתקות פה היא ביקור בשווקים הצפים, מה שמבטיח הנאה לכל החושים הודות למטבח המקומי המשובח ששואב את השראתו מהקולינריה הצרפתית.

האקלים

בויטנאם יש מספר של אזורי אקלים כך שניתן לטייל בה במהלך כל השנה. למשל, בדרום המדינה שורר אקלים חם ויבש בחודשי האביב (מרץ-יוני), אקלים גשום בקיץ ובסתיו (יוני-נובמבר) ואקלים יבש וקריר בחורף (דצמבר-פברואר). 

לעומת זאת, בצפון המדינה יש 4 עונות מובחנות: חורף קר, קיץ חם וגשום, אביב (חודשים מרץ-אפריל) ממוזג וסתיו (אוקטובר-דצמבר) קריר. בהרים הטמפרטורות נחשבות קיצוניות, למשל הקיץ הוא חם מאוד ואילו החורף מושלג. 

תרבות

בויטנאם חיים יותר מ-50 מיעוטים אתניים שונים ולמרות שרובם מגדירים את עצמם כאתאיסטים, הם לא מוותרים על תרבותם הייחודית. המשמעות היא שכמעט בכל תקופה שמגיעים לויאטנם אפשר למצוא חגיגה ססגונית, פסטיבל מרתק, ריטואלים דרמטיים עם ריקודים מסורתיים ועוד.

ויאטנם משופעת בערים מקסימות בסגנון הקולוניאליזם הצרפתי עם מקדשים מרשימים, אבל היא ברובה מדינה חקלאית שבה עדיין ניתן לפגוש מלאכות עתיקות. למשל, איכרים בכובעי קש שעובדים בשדות האורז שלכם בדיוק כמו שעשו אבותיהם בעבר.

למרות שהאוכלוסייה דוברת ברובה את השפה המקומית היא נחשבת מסבירת פנים במיוחד -מה שהופך את ויטנאם לקלה במיוחד להתמצאות ולגן עדן לאנתרופולוגים חובבים. למשל, בצפון המדינה באזור העיר סאפה מתגוררים שבטים מסורתיים שמנהלים אורח חיים אגררי כמו פעם – מה שהופך כל ביקור בשוק המקומי לחוויה שאסור לוותר עליה.