איך שורדים טיול עם ילדים?

תאריך: 10.04.2019

אם אתם הורים יותר מחודשיים, אתם בטח כבר יודעים שמרבית האמירות האלה מתגלות כלא נכונות, ברגע שהמשפחה מתרחבת, ואתם מגלים שאתם כבר לא אותו זוג צעיר וגמיש שיכול היה, בהתרעה של חצי שעה, לארוז תרמיל ולרדת לסיני לשבוע.
עכשיו, אתם כבר מרגישים כבדים, מסורבלים, קשורים לשעות שינה וחייבים להגיע למקום שבו יש מים זורמים, חשמל ועוד הרבה דברים שבכלל לא חשתם בחסרונם כל עוד טיילתם כ"זוג".
האם אם צריכים להכניס את כל התוכניות שלכם למצב של "פריז" ולהמתין עד שהדרדסים יגדלו? לאו דווקא. אז איך, בכל זאת, מטיילים עם ילדים?

תכננו את הטיול מראש ושתפו את הילדים אפשר להפוך גם את תהליך תכנון מסלול הטיול לחלק מהחוויה המשפחתית, כשמדובר בילד/ים מעל לגיל מסוים. חשוב להקשיב לרצונות שלהם ולתת להם תחושה שהם לוקחים חלק בהחלטות.
כך קל יותר להתמודד איתם במהלך הטיול וליצור אצלם את הרצון לשתף פעולה, גם אם, לפעמים, תוכניות אינן יוצאות לפועל בדיוק כפי שתכננו אותן מראש.
תכננו פעילויות גם לזמנים ה"מתים" אם הטיול שלכם כולל נסיעה ארוכה ברכב (או טיסה), תוכלו להצטייד במשחקים שונים שאותם תארזו בשקיות זיפ-לוקר (כדי שלא יאבדו חלקים).
לחילופין, תוכלו לחשוב גם על משחקי חברה שונים שבהם אין צורך באביזרים, כמו "כן, לא, שחור, לבן", טריוויה, "חי, צומח, דומם", מי הדמות וכן הלאה. הילדים רבים? לא נורא, זה יעבור ילדים רבים מסיבות שונות, ופרק זמן משותף בטיול העולה על פרקי הזמן שהם רגילים לבלות יחד ביומיום בהחלט יכולה להיות אחת מהן.
אתם, אולי, עלולים להיבהל ולחשוב כי המריבות האלה עלולות להרוס את הטיול, אבל לפעמים, הם נותנות לילדים את ההזדמנות ללמוד כיצד להסתדר בינם לבין עצמם, גם אם זה מצליח לעלות לכם על העצבים.
תשתדלו להתעלם ולהתערב רק כשאתם מגיעים למסקנה שמדובר בעניין ממשי שאותו הם אינם יכולים לפתור בעצמם. אתם לא פינגווינים - אפשר גם להתפצל! פינגווינים הולכים לכל מקום יחד, מאחר ואנחנו משערים שאינכם פינגווינים, קחו בחשבון את האופציה של פיצול המשפחה לפעילויות שונות, גם אם לא חשבתם על זה בזמן תכנון הטיול.
במיוחד כשנוסעים עם ילדים, נוצרים מצבים שבהם לא כל הילדים נהנים מאותה הפעילות, ולכן, בהחלט יתכן מצב בו הורה אחד יהיה עם חלק מהילדים והאחר עם ילד אחר.